Začína sa festival Dni slovenskej literatúry 2015

08.10.2015
Heslo Dní slovenskej literatúry 2015 je Literatúra je slobodaNa viacerých miestach v centre Bratislavy bude od dnes až do nedele 11. októbra prebiehať festival Dni slovenskej literatúry. Jednou z jeho nosných tém je pocta pamiatke a dielu kultového spisovateľa Ruda Slobodu.

Festival Dni slovenskej literatúry poskytuje verejnosti priestor na stretnutia s autormi a vydavateľmi kvalitných kníh, vďaka čomu môže šíriť slovenskú literatúru, propagovať umelecky hodnotné diela a zoznamovať s nimi široký okruh čitateľov.Jeho tohoročnou hlavnou témou je sloboda, okrem toho sa bude hovoriť aj o hudobných textoch, slobodnom prístupe k chráneným dielam či o žánrovej literatúre.

Pri príležitosti 20. výročia úmrtia spisovateľa Ruda Slobodu budú v rámci programu uvedené ukážky z jeho hier či filmov, na jeho osobnosť si zaspomína Dušan Dušek, Dušan Hanák a Juraj Nvota.

Návštevníci sa zároveň budú môcť na exkluzívnej besede stretnúť s tohtoročnou laureátkou ceny Anasoft Litera – Veronikou Šikulovou. Okrem nej sa na festivale predstavia aj významní zahraniční autori, ako: Pál Závada z Maďarska, Petra Hůlová a Jan Němec z Česka, Magdalena Tulli z Poľska, alebo Terezia Mora z Nemecka.

Veľká časť podujatí sa sústredí do Starej tržnice a ďalšie sa uskutočnia v Galérii Medium, Kultúrnom centre (KC) Dunaj, v Slovenskej národnej galérii, v Slovenskom centre dizajnu v Hurbanových kasárňach, Goetheho inštitúte, v Poľskom inštitúte a vo V-klube.Niekoľko podujatí, venovaných vizuálnej a experimentálnej poézii pripravili organizátori spolu s festivalmi BLAF a Biela noc.

Hlavým organizátorom festivalu je Literárne informačné centrum. Súčasťou bohatého programu sú aj besedy, autorské čítania, inscenované pásma, výstavy, workshopy, tvorivé dielne pre deti i stretnutia s obľúbenými autormi v školách.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke:

http://www.dnislovenskejliteratury.sk/program/

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky