Ministerka kultúry otvorila výstavu 100 slovanských románov

05.12.2018 MK SR
Ministerka kultúry otvorila výstavu 100 slovanských románovĎalšou zastávkou medzinárodnej výstavy 100 slovanských románov je Univerzitná knižnica v Bratislave. Na jej otvorení sa včera zúčastnila ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Zámerom projektu je sprostredkovať čitateľom súčasnú literatúru od autorov zo slovanských krajín.

 

Na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave sa včera začala výstava 100 slovanských románov. Vďaka nej sa môže verejnosť na Slovensku bližšie zoznámiť s projektom, ktorého iniciátorom je medzinárodná nadácia Fórum slovanských kultúr. Expozícia, súčasťou ktorej je osobná účasť spisovateľov a prekladateľov slovanských románov, je výnimočnou príležitosťou pre všetkých záujemcov o nadviazanie užších kontaktov medzi autormi a čitateľmi jednotlivých krajín. Doterajšie úspešné aktivity vrátane projektu 100 slovanských románov potvrdzujú význam medzinárodnej nadácie ako inštitúcie, ktorá spája a zviditeľňuje kultúru slovanských krajín," ocenila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Projekt 100 slovanských románov vznikol s myšlienkou zapojiť 10 slovanských krajín, z ktorých každá vyberie 10 svojich autorov a ich romány sa vzájomne preložia do jazykov ostatných krajín zapojených do iniciatívy. Slovensko je súčasťou projektu od roku 2008. Literárne informačné centrom z povereniaMinisterstva kultúry SR následneodporučilo 10 domácich románov na vydanie v tejto edícii, ktoré sa neskôr doplnili o ďalšie dva tituly. V slovenskom preklade vyšli v rámci projektu tri zahraničné romány.

Na slávnostnom otvorení výstavy vystúpilo sláčikové kvarteto Mucha Quartet. Súčasťou večera bola tiež literárna diskusia spolu s autorským čítaním slovinskej autorky Suzany Tratnik, ktorá predstavila svoj román Volám sa Damián. Podujatie poctil svojou účasťou aj slovenský spisovateľ Pavel Vilikovský, ktorý prítomným návštevníkom prečítal úryvky zo svojej románovej prvotiny Posledný kôň Pompejí

Putovnú výstavu 100 slovenských románov si môže verejnosť pozrieť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave do konca januára 2019. Záštitu nad podujatím, ktorú organizuje nadácia Fórum slovanských kultúr v spoluprácis Literárnym informačným centrom, prebrala ministerky kultúry SR.

 << späť
Linky