Výstava obrazov Karola Molnára otvára nový rok vo Dvorane MK SR

16.01.2019 MK SR
Výstava obrazov Karola Molnára otvára nový rok vo Dvorane MK SRNa umelecký odkaz českého maliara a kresliara Karola Molnára upozorňuje nová výstava na pôde rezortu kultúry. Výber obrazov slovenského rodáka, ktoré sú pre verejnosť sprístupnené do konca januára, ponúka unikátny pohľad do jeho celoživotnej maliarskej práce. Na vernisáži sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

V priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR sa konala vernisáž k výstave Obrazy z Česka, Francúzska, Anglicka a Slovenska, ktorá približuje výber z tvorby Karola Molnára, rodáka z Brezovej pod Bradlom. Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici sa podarilo zhromaždiť diela zo súkromných zbierok. „Životný osud Karola Molnára ma úprimne chytil za srdce. Keď sa uvažovalo o samostatnej výstave obrazov v Bratislave s cieľom predstaviť jeho dielo širšej verejnosti, s radosťou som túto myšlienku podporila," povedala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Karol Molnár sa dokázal s úspechom inšpirovať najhodnotnejšími výsledkami zahraničného, ale aj domáceho umeleckého vývoja v prospech konštituovania vlastného, neodvodeného maliarskeho a kresliarskeho výrazu," napísal v publikácii, ktorá vyšla pri príležitosti výstavy, jej kurátor Štefan Zajíček.

Karol Molnár vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Určujúci charakter pre jeho ďalší vývoj malo pôsobenie v Paríži, kde bol v rokoch 1939 - 1940 študentom renomovaného profesora Františka Kupku. V tomto období vznikli jeho abstraktné kompozície, najmä s hudobnou a vidieckou tematikou.

Neskôr sa prihlásil do československej zahraničnej armády a v rokoch 1940 - 1945 pôsobil ako vojak vo Veľkej Británii. Počas tohto obdobia jeho tvorba, mnohými považovaná za najhodnotnejšiu, zachytáva každodenný život bombardovanej krajiny, vďaka čomu nadobudla dokumentárny charakter. Svoju vizuálnu tvorivosť aj v najťažších vojnových časoch postavil na obranu ľudskosti, humanizmu a morálky.

Po skončení 2. svetovej vojny sa vrátil s podlomeným zdravím do Československa. V rokoch 1946 – 1968 bol zamestnaný vo Vojenskom historickom múzeu ako správca umeleckých zbierok a reštaurátor. Počas tohto obdobia vystavoval iba minimálne. Záujem o jeho tvorbu sa zintenzívnil až po roku 1989.

Výstava je otvorená do konca januára

Výstavu Obrazy z Česka, Francúzska, Anglicka a Slovenska pripravila Záhorská galéria Jána Mudrocha v SeniciTrnavský samosprávny kraj v rámci dlhodobého cyklu Umelci Záhoria. Expozícia sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry SR a verejnosť si ju môže pozrieť do 31. januára 2019 v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR. Otváracie hodiny: od utorka do nedele v čase 10.00 – 18.00 hod.

Expozícia bola zorganizovaná k 115. výročiu narodenia maliara Karola Molnára (1903 -1981), zároveň pri príležitosti k 100. výročiu vzniku Československa, ako aj 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. K prebiehajúcej výstave bola vydaná publikácia, ktorá obsahuje farebné reprodukcie vystavených diel. 

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky