Rok plný výziev. Organizácie pod sekciou umenia bilancovali

23.01.2019 MK SR
Rok plný výziev. Organizácie pod sekciou umenia bilancovaliKultúrne organizácie patriace do pôsobnosti sekcie umenia hodnotili uplynulý rok a diskutovali aj o aktuálnych otázkach. Na pracovnom stretnutí, ktoré sa včera konalo na pôde rezortu kultúry, predstavili ministerke kultúry SR Ľubici Laššákovej svoje vízie a plány na tento rok.

 


Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková sa v utorok v Bratislave zúčastnila na pracovnom stretnutí so zástupcami 12 organizácií, ktoré patria do pôsobnosti sekcie umenia na Ministerstve kultúry SR. Rok 2018 bol pre Slovensko výnimočný. Ako krajina sme si pripomenuli dôležité výročia: 100. výročie založenia Československa, 50. výročie Pražskej jari a zároveň ubehlo 25 rokov od vzniku samostatnej SR. Tieto udalosti reflektovali vo svojej dramaturgii aj organizácie v oblasti profesionálneho umenia.

Ako upozornil Jozef Švolík, generálny riaditeľ sekcie umenia, minulý rok priniesol viacero vrcholov. Slovenské centru dizajnu otvorilo prvú stálu výstavu pod názvom 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018, ktorá je otvorená v Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave. Záver roka patril expozícii Nebáť sa moderny! na Bratislavskom hrade, ktorá približuje fenomén Školy umeleckých remesiel v Bratislave.

Úspechom sa skončil aj ďalší ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava a ďalšie výstavy, ktoré pripravuje BIBIANA – medzinárodný dom umenia pre deti.

Jubilejnú 50. sezónu vlani otvorila Štátna filharmónia Košice, ktorá pri tejto príležitosti pripravila špeciálnu dramaturgiu. Tradične vydarený rok má za sebou aj Slovenská filharmónia, ktorej členovia na sklonku roka absolvovali svoje tretie turné v Južnej Kórei. Jedinečnosť potvrdil medzinárodný festival Bratislavské hudobné slávnosti, ktorý na Slovensko pritiahol deväť špičkových zahraničných orchestrov.

Štátna opera v Banskej Bystrici uviedla inscenáciu Dubčekova jar, autorské dielo majstra pantomímy Milana Sládka. Štátne divadle Košice malo premiéru divácky úspešnej inscenácie Rodná zem, ktorá je výsledkom trojgeneračnej spolupráce choreografov a vzdáva poctu folklórnym zvykom a tradíciám slovenského ľudu. Stabilizovať sa podarilo Divadlu Nová scéna, záujem divákov o muzikály ďalej rastie.

Niekoľkoročné úsilie kolektívu autorov Divadelného ústavu vyústilo do vydania prvého zväzku Dejín slovenského divadla. Kniha mapuje vývoj divadelnej tvorby na profesionálnych javiskách do roku 1948. Inštitúcia sa navyše už naplno venuje prípravám na rok 2020, ktorý bude Rokom slovenského divadla.

Turbulentný rok má za sebou Slovenské národné divadlo. Z dôvodu zlého hospodárenia boli zo strany Ministerstva kultúry SR prijaté viaceré opatrenia, ktoré prispeli k ekonomickej a personálnej stabilizácii tejto inštitúcie. Konkrétnymi krokmi sa podarilo odstrániť deformácie v odmeňovaní zamestnancov.

Rok 2019:  Štefánik, V4 a výročie Nežnej revolúcie

V tomto roku čaká rezort kultúry viacero výziev. Už v marci čaká Slovensko prezentácia na knižnom veľtrhu Livre Paris, ktorý bude organizačne zastrešovať Literárne informačné centrum. V roku 2019 si pripomíname 100 rokov od smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Ministerstvo v tejto súvislosti pripravilo návrh materiálu, o ktorom bude už čoskoro rokovať vláda SR. V lete bude Slovensko hostiť stretnutie ministrov kultúry krajín V4 a záver roka sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie.

V diskusii sa hovorilo tiež o aktuálnych otázkach. Prebiehajúci rok bude pre organizácie v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR výzvou aj z ekonomického hľadiska. Ako upozornili ich zástupcovia, vyrovnať sa budú musieť so zvyšovaním platov pre zamestnancov v štátnej i verejnej správe, ktoré platí od januára.

 << späť
Linky