Zomrela legenda slovenského muzikálu Gizela Veclová

28.01.2019
Foto: Anton ŠmotlákVo veku 95 rokov zomrela v Košiciach sopranistka Gizela Veclová, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej divadelnej scény. Bola všestrannou umelkyňou, neskôr aj pedagogičkou, ktorá stvárnila množstvo postáv operného, operetného, ako aj muzikálového žánru.

 

Z Košíc prišla smutná správa. V nedeľu (27. januára 2019) zomrela slovenská muzikálová hviezda Gizela Veclová. Študovala operný spev na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Začínala ako sólistka Opery SND v Bratislave, kde pôsobila v rokoch 1942 – 1945. Neskôr stála pri vzniku Východoslovenského národného divadla (súčasného Štátneho divadla Košice), kde prijala angažmán do tvoriaceho sa operného súboru od vtedajšieho riaditeľa Janka Borodáča. Na košickej scéne vytrvala až do roku 1952.

Prvá slovenská muzikálová hviezda

Najväčšia časť jej profesionálneho života je spojená s Divadlom Nová scéna v Bratislave. Mnohými označované ako umelecky najhodnotnejšie obdobie trvalo dlhých 33 rokov. Ikonickou sa stala vďaka postave Dolly Leviovej v slávnom muzikáli Hello, Dolly! (1966). V roku 1967 získala za jej stvárnenie prestížnu cenu pre najlepšiu muzikálovú herečku na festivale v Karlových Varoch. Aj vďaka tomu bola označovaná za prvú dámu slovenského muzikálu. K ďalším úlohám patria postavy Pani Higginsová a Pani Pearsová v My Fair Lady, Golda vo Fidlikantovi na streche alebo Hortenzia v muzikáli Grék Zorba.

Okrem divadla sa uplatnila aj v slovenskom filme, v televíznych inscenáciách a programoch či v rozhlase. Na dôchodku pôsobila ako pedagogička na košickom konzervatóriu. Javisko neopustila ani vo vysokom veku, v mimoriadne obľúbenej inscenácii My Fair Lady spievala a hrala Pani Peercovú ešte po dovŕšení osemdesiatky.

Cena ministra kultúry SR za rok 2017

Gizela Veclová je laureátkou Ceny ministra kultúry SR v oblasti profesionálneho umenia za rok 2017. Ocenenie získala z rúk ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej za celoživotný tvorivý prínos a osobnostný vklad pri stvárňovaní postáv vo viacerých žánroch hudobno-dramatického umenia na scénach divadiel na Slovensku s dôrazom na dlhoročné pôsobenie v spevohre Divadla Nová scéna.

 << späť
Linky