Slávnostné koncerty na počesť M. R. Štefánika v Berlíne a v Prahe

10.05.2019 MK SR
Slávnostné koncerty na počesť M. R. Štefánika v Berlíne a v Prahe Štátny komorný orchester Žilina spolu so zborom Umeleckého súboru Lúčnica uvedú 14. a 15. mája v Berlíne a Prahe mimoriadne koncerty k výročiu úmrtia Štefánika. Koncertmi sa začína séria jedinečných kultúrnych podujatí v zahraničí, ktoré pripravili organizácie rezortu kultúry k významným výročiam M. R. Štefánika v rokoch 2019 a 2020.

 

 

Ministerstvo kultúry SR a jeho organizácie uvedú v rámci Roku M. R. Štefánika niekoľko desiatok kultúrnych podujatí doma a v zahraničí. Pôjde o projekty rôznych žánrov – výstavy, koncerty, divadelné vystúpenia či hudobno-poetické pásma. Ako prvý sa zahraničnému publiku predstaví Štátny komorný orchester Žilina spolu so zborom Umeleckého súboru Lúčnica, a to už budúci utorok a stredu koncertmi o 19:30 hod. v Berlínskom dóme a v Dvořákovej sieni Rudolfína.

Svetoznáme slovenské umelecké telesá si pre nemecké a české publikum pripravili impozantný hudobný program. V obidvoch mestách zaznie Koncert pre husle a orchester e-mol, op. 64 F. Mendelssohn-BartholdyhoSymfónia č. 4 In memoriam M. R. Štefánik pre ženský hlas, miešaný zbor a orchester od súčasného slovenského hudobného skladateľa Petra Matinčeka van Groba. Štátny komorný orchester Žilina navyše v Prahe zahrá predohru Corolian Ludwiga van Beethovena.

Koncerty budú mať aj zaujímavé umelecké obsadenie. V sprievode čestného šéfdirigenta Štátneho komorného orchestra Žilina Leoša Svárovského sa divákom predstaví sólistka Slovenského národného divadla Eva Hornyáková a iba desaťročný geniálny slovenský huslista, laureát ceny Grand Prix Teo Gertler. V hlavných mestách Nemecka a Česka sa spolu predstaví viac ako 90 účinkujúcich.

 

 << späť
Linky