Prvá zahraničná návšteva ministerky kultúry Natálie Milanovej smerovala do Česka

01.07.2020
Prvá zahraničná návšteva ministerky kultúry Natálie Milanovej smerovala do ČeskaMinisterka kultúry SR Natália Milanová v utorok 30. júna v Prahe rokovala s ministrom kultúry ČR Lubomírom Zaorálkom. Počas svojej prvej zahraničnej návštevy sa zúčastnila na slávnostnom otvorení výstavy venovanej Milanovi Rastislavovi Štefánikovi v českom Národnom múzeu.

 

Výstavu „Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osloboditeľ“ pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava v rámci Roka M. R. Štefánika. Do Prahy prišla zo sídla SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade. Expozícia ukazuje Štefánika ako študenta, astronóma, zberateľa, vojaka a diplomata. Okrem iného prináša aj jedinečnú kolekciu drevorytov od Paula Gauguina. Cieľom je predstaviť osobnosť M. R. Štefánika v celej šírke jeho životných osudov od narodenia až po tragickú smrť.

 „Je pre mňa cťou i potešením, že som mohla byť pri otvorení tejto výstavy. Je to prvá výstava, ktorú som navštívila, keď sa začali na Slovensku uvoľňovať opatrenia súvisiace s epidémiou COVID-19 a otvorili sa múzeá a galérie. Dnes prichádza Štefánik do Čiech, do Prahy Masaryka a Beneša, aby sa aspoň v našej predstave mohli znovu stretnúť zakladatelia nášho spoločného demokratického štátu,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová v príhovore počas vernisáže. „Pre mňa osobne je Štefánik obdivuhodný človek, ktorého prirodzene, bez umelého pátosu či romantického nánosu, vnímam ako velikána. Štefánikov životný postoj bol totiž jasný - slovo nemožné nepoznal, pravde veril, pravdu žil a pravdu bránil. Bol to človek odhodlaný a ambiciózny, ktorý si šiel za svojimi individuálnymi cieľmi, ale pritom vždy myslel aj na vyššie blaho našich národov. Práve súzvuk osobných ambícií, húževnatosti, pracovitosti a spoločenských a národných ideálov, ktoré odhodlane pretváral do reality – to z neho tvorí osobnosť, akých v našich dejinách nemáme nazvyš,“ pokračovala ministerka N. Milanová.

Ministerka Milanová pred otvorením výstavy absolvovala pracovný obed s českým ministrom kultúry Lubomírom Zaorálkom.

Rezortní partneri si na spoločnom stretnutí vymenili skúsenosti s riešeniami dopadov pandémie COVID-19 na kultúrny a kreatívny priemysel a hovorili aj o postupnom štartovaní a oživení kultúry po koronakríze. Rokovali i o ďalšom postupe pri rekonštrukcii Pavilónu Českej a Slovenskej republiky v Giardini di Castello v Benátkach. Český minister kultúry sa taktiež živo zaujímal o nastavenie a fungovanie našich verejnoprávnych fondov (FPU, AVF, KULTMINOR), nakoľko registruje výzvy českej kultúrnej obce na vytvorenie obdobného mechanizmu podpory nezriaďovanej kultúry.

Výstava venovaná M. R. Štefánikovi je pre záujemcov otvorená v priestoroch Novej budovy Múzejného komplexu Národného múzea v Prahe najbližšie dva mesiace. Pôvodný termín otvorenia bol plánovaný na 30. apríla 2020, pre pandémiu COVID-19 sa však musel opakovane odkladať. Najviac exponátov na výstavu požičali SNM – Múzeá v Martine, SNM – Historické múzeum, SNM – Prírodovedecké múzeum a Slovenské technické múzeum.

 << späť
Linky