Slovensko si pripomenulo 140. výročie narodenia generála Milana Rastislava Štefánika

22.07.2020
zdroj: MK SRPri príležitosti osláv sa v jeho rodnej obci Košariská uskutočnili viaceré slávnostné podujatia, na ktorých sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia, členovia vlády, diplomati, ale aj veteráni ocenení ministrom obrany SR.

Oslavy začali v utorok dopoludnia pred jeho rodným domom. Po kladení vencov sa najvyšší ústavní činitelia prihovorili všetkým zúčastnením a vyzdvihli zásluhy M. R. Štefánika počas jeho diplomatického, ale aj osobného života. Neskôr sa presunuli na výstavu, ktorá sa pri príležitosti 140. výročia koná v múzeu M. R. Štefánika.   

„Milana Rastislava Štefánika považujem za jednu z najvýznamnejších osobností slovenského, ale aj svetového formátu. Musíme byť na neho pyšní nielen v dni výročí, ako je ten dnešný - 140 rokov od jeho narodenia. Jeho odkaz by sme mali šíriť a sprítomňovať každý deň. Štefánik je totiž hrdinom. Vzorom. Ideálom,“ vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová. „V prvom rade bol však človekom. Mužom z mäsa a kostí, vzdelaným, charizmatickým, húževnatým a tvorivým, pre ktorého nič nebolo nemožné, lebo jednoducho chcel. Svoje sny nielen sníval, ale natoľko veril, miloval a pracoval, že ich dokázal pretaviť aj na skutočnosť,“ pokračovala N. Milanová.

Oslavy boli vyvrcholeným Roka Milana Rastislava Štefánika, ktorý ministerstvo kultúry  vyhlásilo minulý rok z úcty k jeho zásluhám. Generál Štefánik je jednou z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách Slovenska. Bol astronómom, vojenským letcom, významným politikom a vojakom. Od roku 2004 je generálom Ozbrojených síl SR in memoriam.

„V každom z nás by mal byť stále prítomný Štefánikov odkaz: veriť, milovať, pracovať. Potom by na Slovensku bolo sveta žiť,“ dodala ministerka kultúry Natália Milanová.

 << späť
Linky