Štátny tajomník Radoslav Kutaš v diskusii o regulácii platforiem zdieľaných videí

28.07.2020
zdroj: MK SRRegulácia tzv. platforiem na zdieľanie videí, ako je napríklad YouTube, bola hlavnou témou dnešnej neformálnej online diskusie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Za ministerstvo kultúry sa do nej zapojili štátny tajomník Radoslav Kutaš a generálny riaditeľ sekcie médií, audiovízie a autorského práva Anton Škreko.

Regulácia platforiem na zdieľanie videí je jednou z najvýraznejších zmien, ktoré prinesie nová verzia smernice o audiovizuálnych mediálnych službách (AVMS). Hlavným zámerom spomínanej regulácie je chrániť maloletých užívateľov internetu pred nebezpečným obsahom. Zároveň má v online prostredí pomôcť v boji proti obsahu podnecujúcemu k nenávisti, rasizmu, propagácii terorizmu a k šíreniu detskej pornografie.

Novú verziu smernice o audiovizuálnych mediálnych službách musí Slovensko zapracovať do svojej mediálnej legislatívy najneskôr v septembri tohto roka. Do mediálneho prostredia prinesie viacero zmien. Dotknú sa predovšetkým televíznych vysielateľov, poskytovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie (napr. Netflix, Voyo) a po prvý raz aj platforiem na zdieľanie videí, ako je YouTube a videoobsahu na sociálnych sieťach.

Okrem štátneho tajomníka MK SR Radoslava Kutaša sa na dnešnej online diskusii zúčastnili aj predstavitelia regulačných úradov a ministerstiev z Írska, Nemecka, Holandska, Francúzska a Veľkej Británie.

 << späť
Linky