Prvá časť z mimoriadnej pomoci nezávislej kultúre ide do kín

20.08.2020
zdroj: AVFPrvá časť z mimoriadnej 11-miliónovej pomoci Ministerstva kultúry SR pre nezávislú kultúru podporí kiná. Rada Audiovizuálneho fondu operatívne schválila podmienky pre poskytnutie takejto pomoci prevádzkovateľom kín na Slovensku. Na tento účel vyčlenila spolu 500 tisíc eur. Zostávajúcich 200 tisíc eur z mimoriadneho príspevku od ministerstva kultúry použije Audiovizuálny fond (AVF) v už vyhlásenej výzve 3/2020 na zvýšenú podporu distribúcie, predovšetkým nových slovenských filmov v kinách.

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kiná. Ako prvé boli zrušené verejné podujatia a s nimi aj filmové predstavenia. V postupnom uvoľňovaní opatrení proti šíreniu koronavírusu sa kiná doteraz len veľmi pomaly vracajú do obmedzenej letnej prevádzky. Cieľom AVF a aj ministerstva kultúry je prilákať do kín viac divákov, ukázať, že pri zodpovednom správaní sa sú kinosály bezpečné miesta.

Extra financie od ministerstva kultúry môžu prevádzkovatelia kín použiť najmä na zabezpečenie uvádzania slovenských alebo európskych filmov, na prezentáciu a propagáciu svojho programu a na komunikáciu s publikom. Kiná si zároveň budú môcť vyúčtovať aj náklady súvisiace s dodržiavaním opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, ako aj prevádzkové náklady na pravidelné premietania.

Záujemcovia o podporu z mimoriadnej výzvy AVF môžu predkladať žiadosti o poskytnutie dotácie od 24. augusta do 11. septembra tohto roka. Žiadateľom, ktorí splnia podmienky určené výzvou, fond operatívne poskytne finančné prostriedky. Celé znenie výzvy je zverejnené na: http://www.avf.sk/vyzvy/challenge92020.aspx.

Ministerka kultúry Natália Milanová uplynulý víkend oznámila mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru vo výške 10,7 milióna eur. Tieto extra peniaze vyrokovalo ministerstvo kultúry od ministerstva financií a rozdelia ich verejnoprávne kultúrne fondy.„Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu," uviedla Natália Milanová. Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia. Audiovizuálny fond prerozdelí 700 tisíc eur, ktoré sú určené na sanáciu kín a podporu filmovej distribúcie. Zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

 << späť
Linky