"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

Blíži sa podujatie Týždeň slovenského filmu

28.03.2017
Tyzden_slovenskeho_filmu_posterOd 3. do 9. apríla 2017 bude v bratislavskom kine Lumiére prebiehať Týždeň slovenského filmu s mottom „Spoznaj slovenský film!“, ktorý divákom prinesie takmer tri desiatky celovečerných filmov a niekoľko krátkometrážnych snímok. Súčasťou prehliadky bude odovzdávanie národnej filmovej ceny Slnko v sieti. Ministerstvo kultúry podporilo toto podujatie v rámci prioritného projektu Slovenského filmového ústavu na rok 2017 sumou 45 tisíc eur.

V tohtoročnej ponuke Týždňa slovenského filmu budú hrané, dokumentárne aj animované snímky, viaceré ovenčené prestížnymi cenami zo svetových festivalov. Niektoré z uvádzaných titulov vznikli výhradne v slovenskej produkcii, ďalšie v koprodukcii s niektorým zo susedných štátov, najčastejšie s Českou republikou. Svoje diela prídu osobne uviesť mnohí tvorcovia, v kine Lumière sa uskutočnia diskusie s filmármi, hereckými hviezdami, ale aj s odborníkmi na viaceré z tém, ktorým sa filmy venujú. V rámci sprievodných podujatí sa uskutoční aj obľúbený kvíz Múdry pondelok.

Spoločenským vrcholom sedemdňového podujatia bude odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti. Tento rok akademici vyberajú spomedzi rovnej dvadsiatky prihlásených titulov. V kategórii animovanej tvorby sa neprihlásil dostatočný počet filmov, v súlade so štatútom Slnka v sieti v nej preto cena nebude udelená. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční 7. apríla 2017v Starej tržnici a v priamom prenose ho na Jednotke odvysiela RTVS.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond, Slovenská pošta a autorská spoločnosť LITA, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky.

Ozveny Týždňa slovenského filmu si následne budú môcť priebehu apríla a mája vychutnať aj diváci v Banskej Bystrici, Kežmarku, Košiciach, Martine, Spišskej Novej Vsi, Partizánskom, Nitre, Trnave a Žiline.

Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky.

 

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky