Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry zmenia naše pamiatky

30.10.2019
Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry zmenia naše pamiatkyNárodné kultúrne pamiatky a zbierkové predmety si podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej zaslúžia náležitú ochranu zo strany štátu. Výrazne tomu môže napomôcť nová rozpočtová organizácia „Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry", o ktorej zriadení budú rozhodovať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojej najbližšej schôdzi.

 

 

„V dôsledku aktuálnej legislatívy časť národného pokladu chátra, čo si slovenské kultúrne dedičstvo rozhodne nezaslúži. Nová organizácia sa bude podieľať na zabezpečení obnovy a kultúry národných pamiatok, najmä niektorých častí výstavby, reštaurátorských výskumov či predprojektovej prípravy," uviedla ministerka.

Ústavný súd rozhodnutím zo dňa 19. septembra 2018 totiž zrušil účinnosť ustanovenia zákona, ktorý umožňoval vykonávať reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov zamestnancami Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Vzniklo tak riziko, že štát bude ukrátený o odborníkov na túto špecifickú činnosť. 

„Štát má záujem získať väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach a zbierkových predmetoch v jeho vlastníctve. Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry budú fundovanou inštitúciou, ktorá bude koncepčne a erudovane vykonávať túto absentujúcu činnosť," vysvetlila význam navrhovanej štátnej rozpočtovej organizácie Ľubica Laššáková.

Rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry prevezme časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze. Návrh jej zriadenia prešiel na poslednej schôdzi prvým čítaním v Národnej rade SR. Podobná inštitúcia u nás už v minulosti existovala (Projektový ústav kultúry) a v súčasnosti takáto organizácia úspešne pôsobí v susednej Českej republike.

 << späť
Linky