Pri príležitosti Svetového dňa rómskeho jazyka pripravila Štátna vedecká knižnica v Prešove – dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry podujatie z cyklu Živé knihy. Predstaví na ňom rómsku spisovateľku Květoslavu Podhradskú, ktorá predstaví svoju novú knihu Povídání u povidel/Vakeriben paš o ľekvaris z nakladateľstva KHER. Hudobným hosťom bude speváčka Žaneta Štipáková.

Živá kniha sa uskutoční 6. novembra 2023 v Libresso Books and Coffee,  Hlavná 29, Prešov o 17:00 hod. Spoluorganizátorom podujatia je Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

Květoslava Podhradská sa narodila v roku 1961 v Prešove, detstvo prežila v Ostrovanoch. Rodina sa neskôr presťahovala do Čiech. Literatúre sa začala venovať na strednej škole. Píše v rómskom aj českom jazyku. Za knihu Povídaní u povidel / O vakeriben paš o lekvaris získala v Česku ocenenie Zlatú stuhu za vydavateľský počin roka a tiež titul Najkrajšia kniha roku, 3. miesto v kategórii beletria pre deti.

Svetový deň rómskeho jazyka si pripomíname 5. novembra. Tento dátum bol v roku 2009 vyhlásený na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Zahrebe za deň rómskeho jazyka. Oficiálne zrovnoprávnenie rómčiny v Slovenskej republike sa formálne uskutočnilo 29. júna 2008 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky.

Posledná aktualizácia: 20. októbra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať