Ministerka kultúry Natália Milanová na rokovaní s ministrom financií Eduardom Hegerom získala zdroje na finančnú pomoc pre neziskovú kultúru. Žiadateľom dlhodobo profesionálne pôsobiacim v sektore kultúry ministerstvo kultúry cez dotáciu preplatí 20% ročných prevádzkových nákladov a 80 % medziročného rozdielu v príjmoch z kultúrnej činnosti, ktorých príčinou je pandémia COVID-19.

„Nezriaďovaná kultúra je dôležitá súčasť našich regiónov a komunít, preto jej podávame pomocnú ruku. Neziskové subjekty majú svoje publikum a všetky zdroje použijú na kultúrne aktivity. Pomôžeme im toto „covidové“ obdobie zvládnuť aby  opäť prinášali publiku a návštevníkom radosť,“ uviedla ministerka.

Pravidlá poskytovania dotácie sú výsledkom spolupráce zástupcov nezriaďovanej kultúry a ministerstva.

Ministerstvo aktívne komunikuje a počúva argumenty, nepolitikárči a hľadá reálne riešenia. Peniaze na podporu  budeme poskytovať vždy férovo a transparentne. Ďakujem zástupcom subjektov nezriaďovanej neziskovej kultúry, že spoločne s mojimi kolegami našli dobré riešenie,“ uzavrela Milanová.

Oprávnenými žiadateľmi budú občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie fungujúce ako divadlá, profesionálne hudobné a tanečné telesá, prevádzkovatelia kultúrnych priestorov, organizátori rôznych kultúrnych workshopov a vzdelávania, ktoré vznikli pred 1.1.2020 a dlhodobo pôsobia v rámci sektora kultúry. Maximálna výška požadovanej dotácie na jedného žiadateľa môže byť 50 000 EUR, a to vždy na základe jeho špecifických finančných parametrov.

„Som rád, že sa ministerstvo kultúry vyrovnalo aj s týmto problémom. Nepochybujem, že peniaze, ktoré sme na tento program pomoci uvoľnili, padnú naozaj na úrodnú pôdu. Nezisková alebo nezávislá kultúra, ako sa zvykne hovoriť, je súčasťou našej kultúrnosti a v týchto ťažkých časoch musí byť štát tým, o koho sa umelci môžu oprieť,“ povedal minister financií Eduard Heger.

Možnosť predkladať žiadosti chceme spustiť koncom februára, aby ideálne v marci mali prví žiadatelia finančné prostriedky na účtoch,“ uviedol Michal Nižňan, člen KORONA tímu ministerstva.

 

Zoznam zástupcov nezriaďovanej kultúry spolupracujúcich s ministerstvom:

  • Veronika Gabčíková Klub nezávislých divadiel
  • Zuzana Mišáková Mestské divadlo Trenčín
  • Nina Vidovencová Iniciatíva Stojíme pri kultúre
  • Michal Klembara Združenie Anténa – sieť pre nezávislú kultúru
  • Daniel Ontko Divadelné centrum
  • Andrej Werner Preßburger Klezmer Band, zástupca Hudobnej únie Slovenska

Posledná aktualizácia: 28. januára 2021 / MKSR Admin

Zdieľať