Pavlík Records v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice (ŠFK) vydali v júni 2023 nový album. Svetlo sveta uzreli málo poznané klavírne koncerty Ernő Dohnányiho. Nahrávka je unikátna, pretože sa na svete nachádza len pár kompletov a na Slovensku vychádzajú diela premiérovo. Zaujímavý podnet na spoločný hudobný projekt prišiel od klaviristu Ladislava Fančoviča, ktorý sa zároveň ujal sólových partov. Orchester ŠFK viedol hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, precízny vo svojej práci počas koncertovania i nahrávania albumu. Aj takýmto spôsobom rozširuje Štátna filharmónia Košice poznanie o svojej inštitúcii za hranicami krajiny.

Je veľmi dôležité a prínosné, aby sa orchester okrem svojej hlavnej činnosti – koncertovania, venoval aj nahrávaniu. Cibrí to hráčov k veľmi sústredenej práci a posúva ich interpretačne dopredu. Viac približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová: „Pre orchester ako organický celok znamená nahrávanie zvyšovanie úrovne. Dbá sa absolútne na detaily, súhru a vyžaduje si to maximálnu sústredenosť hráčov.“

S Ladislavom Fančovičom spolupracuje košická filharmónia veľmi rada a často. „Laco Fančovič je nielen výborný inštrumentalista – klavirista, saxofonista, hrá na množstvo dychových nástrojov, navyše je z môjho pohľadu aj objavovateľ nových a málo hrávaných diel. K tvorbe E. Dohnányiho sa dostal skrz nahrávania jeho komornej tvorby a pri tom objavil v našich končinách dva nepoznané klavírne koncerty. Sme šťastní, že sme mohli byť toho súčasťou,“ hodnotí Lucia Potokárová.

Album vznikal v opätovnej spolupráci s Pavlík Records. Podľa Štátnej filharmónie Košice je vydavateľstvo garantom kvalitného akustického živého nahrávania. Dbá na to, aby mal poslucháč pocit, akoby sedel v koncertnej sále. O hudobnú réžiu sa postaral Konstantin Ilievsky. Grafický dizajn albumu zastrešila dvorná grafička košickej filharmónie Annamária Digoňová. Súčasťou bookletu je pútavo podaný životopis E. Dohnányiho z pera Adriana Rajtera. Prvý klavírny koncert si mohli návštevníci ŠFK vypočuť aj naživo v rámci abonentného cyklu 54. koncertnej sezóny a Druhý klavírny koncert bude takisto zaradený do programovej ponuky ŠFK. Viac o spolupráci na projekte prezrádzajú Zbyněk Müller a Ladislav Fančovič v rozhovoroch, dočítate sa na: http://www.sfk.sk/clanok/novy-album-z%C2%A0dielne-statnej-filharmonie-kosice.

Posledná aktualizácia: 6. júla 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať