Rok 2021 bol na podnet Slovenského centra dizajnu (SCD) vyhlásený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky za Rok slovenského dizajnu (RSKD). Počas celého roka SCD realizuje rôzne výstavné, prednáškové, prezentačné aktivity a online podujatia. Cieľom Roku slovenského dizajnu je ho predstaviť ako hodnotnú a atraktívnu súčasť našej kultúry a identity domácemu aj zahraničnému publiku.

Slovenský dizajn posielame do sveta

Slovenský dizajn má mnoho podôb a originálnych prejavov. Má zaujímavé dejiny, ktoré stále objavujeme a životaschopnú súčasnosť, ktorú podporujeme. Pre Slovensko je dôležité, aby sme o našom produktovom a komunikačnom dizajne dali vedieť svetu a aby naši dizajnéri mali čo najširšie publikum. Sme presvedčení o tom, že dizajn je konštruktívna a zmysluplná forma výtvarnej tvorby, ktorá nepozná štátne hranice. Aj keď mnohokrát vychádza z miestnych špecifík, poslanie dizajnu je cezhraničné a nadnárodné. Našu zahraničnú prezentáciu preto riešime v dvoch úrovniach. Prvá je cesta v čase 100 ročnou históriou slovenského dizajnu ako príbehu úspešnej krajiny so svojimi silnými koreňmi v európskom výtvarnom priestore. Druhá kladie dôraz na konkrétne projekty súčasnosti a na prezentáciu tvorcov dizajnu cez ich osobný prístup a životnú filozofiu.

„Napriek zložitej epidemickej situácii sme v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vytvorili niekoľko zahraničných prezentácií a projektov, ktoré majú audiovizuálny a výstavný charakter. Situácia sa neustále mení a my, vďaka širokému portfóliu možností, dokážeme veľmi rýchlo a efektívne reagovať na úplne nové, neočakávané príležitosti. Za nami je milánska premiéra krátkeho filmu „100 rokov slovenského dizajnu“, ktorú sme prezentovali v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe sme otvorili pražskú výstavu „Fragmenty Slovenska“ a vďaka významnej podpore Ministerstva kultúry a Slovenského inštitútu v Paríži je na ceste do Marseille výstava Krehký betón a fotografická výstava Márie Švarbovej. Pripravujeme audiovizuálnu prezentáciu a zdieľanú výstavu dizajnu v Haagu, on-line-talk o slovenskom dizajne vo Frankfurte, podporujeme výstavu cafting plastics! studio vo Viedni a mnoho ďalších zahraničných projektov“, uviedol Maroš Schmidt, poverený riaditeľ SCD.

Miláno, Praha, Marseille!

Počas mája bola v centrálnej štvrti MILÁNA – Porta Nuova na veľkoplošných obrazovkách odprezentovaná exkluzívna projekcia filmu 100 rokov slovenského dizajnu.
Film komunikoval krátke videozáznamy slovenského grafického a produktového dizajnu v kurátorskej koncepcii Slovenského múzea dizajnu, v réžii Vladimíry Hradeckej, kamerou Michala Koštenského a s animáciami od Mariána Vredíka, doprevádzané hudbou od Early Millennial Stroon). Projekt sa uskutočnil v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme.

Aktuálne v Prahe prebiehajúca výstava Slovenské fragmenty (Slovenský autorský dizajn v skle, keramike a dreve) predstavuje vo svojej kompaktnej podobe vybraných autorov:
Milana Hanka (keramika), Patrika Illa (sklo), Simony Janišovej keramika), Richarda Senešiho (drevo), Tibora Uhrína (drevo) a Lindu Vikovú (keramika), ktorí si pre špecifické podmienky preskleného výkladu pripravili výber – fragmenty (diela a kresbové návrhy) zo svojej bohatej dizajnérskej tvorby. Spoluorganizátorom projektu je Slovenský inštitút v Prahe a kurátorkami výstavy Katarína Hubová a Adriena Pekárová.

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v Pasáži českého dizajnu (Na Příkopě 24) do 19. augusta.
https://www.pasazdesignu.cz/vystavovatel/slovenske-institut/

Vo francúzskom Marseille sa od júna do októbra predstaví slovenský dizajn na troch výstavách, a to v jedinečnom priestore UNITÉ D’HABITATION LE CORBUSIER (Bytovej jednotke od Le Corbusiera).

.Krehký betón – časť pop-up shop, 5. 6. – 1. 10. 2021
.Mária Švarbová, 26. 6. – 27. 8. 2021
.Krehký betón, 4. 9. – 1. 10. 2021

Hlavná kurátorka výstav: Laura Serra Forest
Partnerom projektu je KOLEKTIV CITÉ RADIEUSE
Výstavy sú realizované v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži.
https://www.instagram.com/galerie318/

Krehký betón – výstava predstaví viac ako 20 slovenských dizajnérov, umelcov a štúdií. Rôzne diela spája spoločný vizuálny jazyk, ktorý odráža najkrehkejšiu esenciu modernistickej estetiky. V úvode sa predstaví pop-up shop – predajná výstava vybraných slovenských dizajnérov, ktorá bude začiatkom septembra rozšírená o nepredajné diela ďalších slovenských dizajnérov. Niekoľkomesačný francúzsko-slovenský projekt tak zavŕši reprezentatívna prehliadka slovenského dizajnu, ktorý je inšpirovaný mestským prostredím a estetikou brutalistickej architektúry.

Mária Švarbová – výstava série 19 originálnych fotografií reflektuje vzťah medzi ľudskými osudmi a „strojom na bývanie“ (Machine ą habiter) od Le Corbusiera. Napriek tomu, že fotografie nesú neprehliadnuteľný rukopis autorky a jej víziu vzťahu jednotlivcov k modernistickej estetike, aj s jej neosobnou a uniformnou povahou, v mnohých aspektoch sa líšia od autorkinej predchádzajúcej tvorby. Oslňujúce svetlo Stredozemného mora, snehobiely betón, ktorý pripomína okolité hory a textúra na stenách Bytovej jednotky narúšajú Švarbovej prísnu mestskú estetiku.

Všetky aktuálne informácie o RSKD nájdete na www.rokdizajnu.scd.sk
Kontakt pre médiá: Zuzana Böhmerová, zuzana.bohmerova@scd.sk , +421 918 110 248
www.scd.sk

SCD je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Za podporu ďakujeme nášmu zriaďovateľovi, Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky a našim partnerom:
Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Slovenskému inštitútu v Paríži
Slovenskému inštitútu v Ríme
Slovenskému inštitútu v Prahe
Veľvyslanectvu v Haagu

Generálnemu reklamnému partnerovi: J&T Banka
Hlavnému partnerovi: Antalis
Hlavnému mediálnemu partnerovi: Designum

SCD vzniklo v roku 1991 ako inštitúcia, ktorej cieľom bolo zhromažďovať informácie o slovenskom dizajne, podporovať jeho rozvoj a prezentovať prácu slovenských dizajnérov. Počas tridsaťročnej histórie inštitúcia neustále rozširovala spektrum svojich aktivít, zrealizovala a participovala na vyše 200 domácich a takmer 50 zahraničných výstavách, vydala 11 publikácií, 123 čísel časopisu Designum, zrealizovala 17 ročníkov Národnej ceny za dizajn a množstvo iných jedinečných podujatí.

Posledná aktualizácia: 28. mája 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať