Vláda na dnešnom rokovaní schválila návrh na finančné a organizačné zabezpečenie osláv sviatku sv. Cyrila a Metoda a zvrchovanosti Slovenskej republiky. Oslavy sviatku vierozvestcov sa uskutočnia v piatok 5. júla 2024 na hrade Devín, výročie schválenia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky si verejnosť pripomenie v sobotu 13. júla v Starej Bystrici.

„Považujem za mimoriadne dôležité dôstojne si pripomínať význam a prínos slovanských vierozvestcov, patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy, a to nielen v rokoch ich významných výročí,“ zdôraznila ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zároveň vyzdvihla dôležitý míľnik národno – emancipačného zápasu Slovákov o vlastný štát, prijatie Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Tá bola prijatá 17. júla 1992.

Celonárodné oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska sa uskutočnia v areáli hradu Devín. Zabezpečovať ich bude rezort kultúry v súčinnosti s Úradom vlády SR. Oslavy zvrchovanosti organizačne zabezpečí obec Stará Bystrica s Úradom vlády SR a Ministerstvom kultúry SR.

Posledná aktualizácia: 26. júna 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať