Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu 14. novembra dirigent, zbormajster a umelecký vedúci Ladislav Holásek. O úmrtí informovala agentúra TASR s odovlaním sa na manažérku Speváckeho zboru mesta Bratislavy Annu Minárikovú.

„Jeho odchodom stráca spoločnosť a predovšetkým náš spevácky zbor základný pilier zachovávania zborového spevu, garanta budovania kvalitného repertoára a najmä človeka, ktorý svojím osobnostným vkladom viedol Spevácky zbor mesta Bratislavy bezmála 45 rokov,“ reagovala Anna Mináriková.

Správu o úmrtí Ladislava Holáska so zármutkom prijalo aj vedenie SND, kde od roku 1970 pôsobil ako zbormajster Opery. Počas svojho viac ako 20-ročného pôsobenia naštudoval do roku 1991 takmer 80 operných titulov. Ladislav Holásek založil v roku 1967 externý zbor Opery SND. Rád sa venoval štúdiu operných diel so zástojom veľkého operného zboru. Prvou z týchto opier bol Wagnerov Lohengrin. V tomto duchu mal zo svetovej tvorby rád Musorgského operu Boris Godunov a zo slovenskej Suchoňovho Svätopluka.

Ladislav Holásek bol tiež držiteľom Ceny Frica Kafendu, dvojnásobným držiteľom Ceny primátora mesta Bratislavy, držiteľom Ceny Fra Angelico za prínos kresťanských hodnôt do umenia či Ceny ministerky kultúry SR za mimoriadny celoživotný prínos.

Posledná rozlúčka s Ladislavom Holáskom sa bude konať v pondelok 22. novembra o 16.15 h v bratislavskom krematóriu.

Česť jeho pamiatke.

Posledná aktualizácia: 18. novembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať