Príloha č.1 výzvy bod 3, 2. riadok uvádza Názov žiadateľa, ktorý je správcom NKP, v prípade obnovy NKP Múzeum SNP a Pamätník Kalište sa jedná o dva rôzne subjekty: žiadateľom je MO SR a správcom je Múzeum SNP. Môžeme uviesť oba subjekty v danom riadku výzvy naraz, keďže výzva s takým prípadom nepočíta?
Nakoľko oprávneným žiadateľom pre 1. hodnotiace kolo výzvy na predkladanie žiadosti o zapojenie do NP NKP vo vlastníctve štátu je Ministerstvo obrany SR a správcom NKP je Múzeum SNP, žiadateľ uvedie do formuláru Žiadosti o zapojenie do NP – Príloha č.1 výzvy v časti 3.Identifikácie projektu, do kolónky: Názov žiadateľa, ktorý je správcom NKP obidva subjekty súčasne, tak ako to uvádzate vo Vašej otázke. Žiadateľ je následne povinný v časti 5. popis projektu formuláru ŽoZNP vysvetliť/ zdôvodniť danú skutočnosť, ktorá vyplýva zo zámeru NP.
Príloha č. 1 ŽoZNP definuje formulár Plnomocenstva. Minister obrany splnomocnil priloženým Plnomocenstvom Ing. Juraja Červeného ako riaditeľa odboru podpory a riadenia projektov sekcie modernizácie MO SR z kapacitných dôvodov generálne na všetky projekty tohto typu. Prosíme o písomné potvrdenie, že je v tejto veci pre Vás už existujúce Plnomocenstvo vyhovujúce.
V zmysle prílohy č. 2, výzvy na predloženie žiadosti o zapojenie je užívateľ/žiadateľ povinný v prípade, ak splnomocní inú osobu/osoby, aby v jeho mene vykonávali úkony súvisiace s predložením a/alebo posudzovaním žiadosti, predložiť plnomocenstvo s úradne osvedčeným podpisom žiadateľa (štatutárneho orgánu žiadateľa), ktorým splnomocňuje danú osobu/osoby na predmetné úkony.
Plnomocenstvo musí byť vypracované v rozsahu všetkých údajov a úkonov, ktoré sú uvedené vo formulári, ktorý tvorí prílohu č. 1 výzvy.
Bod D.4. Podmienka oprávnenosti aktivít projektu – Je nutné naplniť všetky body uvedené v predmete obnovy v dokumente ,,Zámer a podklady národného projektu pre Program Slovensko 2021-2027″? Resp. môže ísť len o vybranú časť predmetu obnovy, ktorú je možné v rámci zostávajúceho času zrealizovať? V danom dokumente sú taktiež uvedené Predpokladané debarierizačné prvky. Keďže sú uvedené ako predpokladané, je možné zahrnúť do obnovy iné debarierizačné prvky uvedené v Prílohe č.5 výzvy?
V rámci Výzvy MKSR-NP-1 2025, bodu 4. Podmienka oprávnenosti aktivít projektu je oprávnenou aktivitou tejto výzvy jedna hlavná aktivita, a to Obnova NKP vo vlastníctve štátu. Predmet obnovy NKP v predloženej ŽoZNP musí byť v súlade s predmetom obnovy NKP uvedenom v schválenom zámere NP NKP, ktorý je zverejnený na webovom sídle: https://eurofondy.gov.sk/program-slovensko/monitorovaci-vybor/schvalene-zamery/.
Rozsah realizácie obnovy NKP aj v súvislosti s harmonogramom realizácie projektu je potrebné prispôsobiť časovej oprávnenosti aktivít projektu, ktorá je definovaná v Prílohe č. 3 výzvy – Podmienky oprávnenosti výdavkov v časti Časová oprávnenosť výdavkov, kde sa uvádza, že:
„Z hľadiska časovej oprávnenosti musia výdavky vzniknúť počas realizácie hlavných aktivít projektu (t. j. najskôr v deň začatia realizácie hlavnej aktivity projektu a najneskôr v deň ukončenia realizácie hlavnej aktivity projektu uvedený v zmluve o spolupráci), nie však skôr ako 1. januára 2021 a neskôr ako 31. októbra 2029. Najneskôr do 31. októbra 2029 musia byť oprávnené výdavky užívateľa aj uhradené. „
V tejto súvislosti upozorňujeme žiadateľa na riadne ukončenie realizácie hlavnej aktivity Projektu v nadväznosti na plnenie stanovených merateľných ukazovateľov.
Za ukončenie realizácie hlavnej aktivity projektu sa v zmysle vzoru Zmluvy o spolupráci považuje – kalendárny deň, kedy Užívateľ kumulatívne splní nižšie uvedené podmienky:
- a) fyzicky sa zrealizovala hlavná aktivita Projektu,
- b) Predmet Projektu bol riadne ukončený / dodaný Užívateľovi, Užívateľ ho prevzal a ak to vyplýva z charakteru plnenia, aj ho uviedol do užívania,
pričom podrobnosti ustanovuje Príručka pre užívateľa v kap. 5 Realizácia projektu.
Ak má Projekt viacero Predmetov Projektu, podmienka sa pre účely Ukončenia realizácie hlavnej aktivity Projektu považuje za splnenú jej splnením pre najneskôr ukončovaný Predmet Projektu, pričom musí byť súčasne splnená aj pre skôr ukončené Predmety Projektu.
K podotázke týkajúcej sa vybudovania prvkov debarierizácie NKP uvádzame nasledovné:
V rámci hlavnej aktivity sa príspevok poskytuje za účelom zabezpečenia obnovy NKP, ktorej súčasťou je okrem rekonštrukcie objektu NKP aj interiérové vybavenie objektu NKP, riešenie debarierizačných prvkov, zabezpečenie nových expozícií a obnova historických a umeleckých predmetov. V súlade s uplatnením sociálneho aspektu a jeho povinnej súčasti je :
Žiadateľ povinný zrealizovať na obnovovanej NKP debarierizačné prvky uvedené v Prílohe č. 5 výzvy – Zoznam prvkov debarierizácie, a to v minimálnom počte 4 rôzne debarierizačné prvky.
Príloha č. 5 obsahuje Prvky debarierizácie, ktoré je možné využiť v rámci obnovy národných kultúrnych pamiatok a ktoré musia byť v súlade s dokumentom CHECK LIST – VYHLÁSENIE O BEZBARIÉROVEJ PRÍSTUPNOSTI – DEBARIÉRIZÁCIA KULTÚRNEJ STAVBY.
Bod D.4. Podmienka oprávnenosti aktivít projektu – Aj keď ide o odporúčanú súčasť sociálneho aspektu (zapojenie sociálnych podnikov na obnove NKP) napriek tomu je potrebné preukázať snahu dodávateľa na zapojenie sociálnych podnikov?
Vo výzve, v prílohe č. 5 Základné podmienky pre schválenie žiadosti o zapojenie do národného projektu a uzatvorenie zmluvy medzi prijímateľom a užívateľom je uvedené, že „Súčasťou dokumentácie k verejnému obstarávaniu prác a služieb na obnovu NKP, bude zoznam existujúcich registrovaných sociálnych podnikov (https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/socialna-ekonomika/), ktoré bude možné zo strany dodávateľa osloviť a zapojiť do realizácie obnovy NKP. V dokumentácii k VO bude uvedené, že dodávateľom sa odporúča naplánovať a zrealizovať časť výkonu prác a dodania služieb cez niektorý z registrovaných sociálnych podnikov, za podmienky, že tento registrovaný sociálny podnik bude vedieť požadovaný rozsah prác a služieb dodať riadne, včas a v požadovanej kvalite. V prípade nevyužitia tohto odporúčania bude nutné preukázať snahu dodávateľa o zapojenie niektorého z registrovaných sociálnych podnikov.“
Identifikácia projektu – Popis debarierizačných prvkov v projekte – Súčasťou predmetu obnovy NKP Zámok Bojnice je niekoľko objektov: Kaplnka, budova zámockej reštaurácie, zámocký park… Je potrebné aby vybrané debarierizačné prvky boli rozmiestnené v rámci obnovovaných objektov projektu a kumulatívne spĺňali podmienku minimálne štyroch debarierizačných prvkov, alebo musia byť súčasťou každého objektu samostatne?
Áno vybrané debarierizačné prvky sa posudzujú celkovo na projekt, teda minimálne 4 rôzne za celú NKP. Zároveň je potrebné aby boli v projekte zahrnuté len tie objekty, ktoré spĺňajú charakter národnej kultúrnej pamiatky a sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
Spôsob realizácie projektu – Musí byť v popise spolupráce so vzdelávacími inštitúciami uvedený názov konkrétnej inštitúcie? Resp. musí byť pre potreby výzvy spolupráca dokladovaná zmluvou?
Zapojenie konkrétnych vzdelávacích inštitúcií do projektu môže zabezpečiť samotný užívateľ, ktorý so zriaďovateľom vzdelávacích inštitúcií uzavrie právny vzťah (napr. dohodu o spolupráci alebo zmluvu) a následne do podmienok verejného obstarávania prenesie povinnosť pre dodávateľa zapojiť do prezentácie výkonu činností dodávateľa aj konkrétnu vzdelávaciu inštitúciu, resp. inštitúcie.
Ďalšou možnosťou je preniesť túto povinnosť priamo na dodávateľa stavebných prác a/alebo dodávateľov odborných špecializovaných prác, t.j. užívateľ v dokumentácii k verejnému obstarávaniu zadefinuje zoznam vzdelávacích inštitúcií, ktoré je možné zapojiť do prezentácie činností dodávateľov a stanoví povinnosť pre dodávateľa túto povinnosť splniť. V tomto prípade uzatvorí so vzdelávacou inštitúciou právny vzťah priamo dodávateľ stavebných prác/odborných špecializovaných prác. Dodávateľ si vyberá inštitúcie, príp. školy zo zverejneného odporúčaného zoznamu vzdelávacích inštitúcií, ktorý slúžia ako pomôcka pre plnenie stanoveného kritéria- sociálneho aspektu. V prípade, že dodávateľ osloví vzdelávaciu inštitúciu mimo uvedeného zoznamu, užívateľ je povinný túto informáciu bezodkladne zaslať na Sekciu fondov EÚ, z dôvodu doplnenia odporúčaného zoznamu vzdelávacích inštitúcií. Zoznam odporúčaných vzdelávacích inštitúcií je zverejnený tu: https://www.culture.gov.sk/operacne-programy-strukturalne-fondy/program-slovensko/narodny-projekt-obnova-narodnych-kulturnych-pamiatok-vo-vlastnictve-statu/vyzva-na-zapojenie/zoznam-vzdelavacich-institucii/.
Harmonogram realizácie aktivít – Termín realizácie obnovy je v rámci výzvy určený do 31.10.2029, ale v dokumente ,,Zámer a podklady národného projektu pre Program Slovensko 2021-2027″ je pri Zámku Bojnice v časti, Indikatívny harmonogram realizácie aktivít, uvedený termín do 12/2028. Ktorý termín je v rámci výzvy záväzný?
V rámci výzvy je stanovené oprávnené obdobie realizácie do 31.10.2029, avšak v odôvodnenom prípade je vyhlasovateľ oprávnený predlžiť termín ukončenia vecnej realizácie projektu, najneskôr však do 31.12.2029 a tento dátum je úplne konečný (Výzva, Bod č.4 Podmienka oprávnenosti aktivít, časť: Časová oprávnenosť).
Rozpočet projektu – Keďže uvažujeme so 100% financovaním, môže byť výška spolufinancovania z vlastných zdrojov rovná nule?
Áno, len ak ide o projekt mimo schémy štátnej pomoci alebo iné % podľa výsledkov finančnej analýzy v prípade projektov v rámci schémy štátnej pomoci.
Verejné obstarávanie – Keďže žiadne VO neprebieha, musíme uviesť Zoznam pripravovaných VO? Pretože v súčasnosti ešte nevieme kto konkrétne a v akom režime ich bude za nás obstarávať.
Áno
Rozpočet projektu – Je podmienka aké maximálne staré môžu byť predkladané stavebné rozpočty, ktoré budú reprezentovať spôsob stanovenia výšky výdavku?
Žiadateľ predkladá Rozpočet projektu, ktorý je predmetom žiadosti prostredníctvom záväzného formulára, ktorý je zverejnený ako príloha č. 1 výzvy.
V rámci prílohy č. 2 ŽoZNP Žiadateľ predkladá stavebný rozpočet/rozpočet vypracovaný oprávnenou osobou v MS Excel a zároveň aj jeho sken potvrdený podpisom a pečiatkou oprávnenej osoby.
Do predloženia žiadosti o zapojenie odporúčame žiadateľom aktualizovať rozpočty, nakoľko sa podľa nich určí výška oprávnených výdavkov.
Výška finančného príspevku, ktorá bude stanovená v Memorande o spolupráci bude maximálna a nebude ju možné navyšovať.
Skupina 021 – Stavby – Je oprávneným výdavkom aj aktualizácia resp. úprava už existujúcej projektovej dokumentácie a rozpočtu v zmysle platnej legislatívy (Stavebný zákon 25/2025 Z. z.)?
Áno
Skupina 021 – Stavby – V prílohe je uvedené, že oprávneným výdavkom je rekonštrukcia, obnova stavieb, ich prístavba a nadstavba a stavebné rekonštrukcie interiérov NKP… Predmetom obnovy je aj Záhradný dom ako súčasť NKP Zámku Bojnice, ktorý je samostatne stojaci objekt umiestnený v severovýchodnej časti zámockého parku. Zámerom projektu je stavebne zrekonštruovať jeho historickú časť a v časti, ktorá bola k pôvodnému objektu pristavaná v osemdesiatych rokoch 20. storočia, zrealizovať prístavbu v ktorej bude vybudovaný depozitár. Limitujúcim faktorom je citlivé a neagresívne začlenenie prístavby záhradného domu do historického prostredia zámockého parku. Je teda uvedená prístavba v zmysle bodu Skupiny 021 oprávneným výdavkom?
Podľa zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov je NKP hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec pamiatkovej hodnoty, ktorá je z dôvodu ochrany vyhlásená za NKP. NKP sa zapisujú do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu, ktorý vedie Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.
V zmysle ust. § 32 ods. 1 zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu je obnova kultúrnej pamiatky definovaná ako „súbor špecializovaných umelecko-remeselných činností a iných odborných činností, ktorými sa vykonáva údržba, konzervovanie, oprava, adaptácia alebo rekonštrukcia kultúrnej pamiatky alebo jej časti s cieľom zachovať jej pamiatkové hodnoty. Obnovou na účely tohto zákona sa rozumejú aj činnosti, ktoré nepodliehajú ohláseniu ani povoleniu podľa osobitného predpisu.“
Podľa ust. § 32 ods. 5 zákona č. 49/2002 Z. z. „Pred začatím novej stavby alebo úpravy pozemku alebo stavby, ktorá nie je kultúrnou pamiatkou (ďalej len „úprava nehnuteľnosti“), ale sa nachádza v pamiatkovom území, je vlastník takej nehnuteľnosti povinný vyžiadať si rozhodnutie krajského pamiatkového úradu, a to predložením žiadosti o vydanie rozhodnutia o zámere úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území. Ak vlastník začne úpravu nehnuteľnosti v pamiatkovom území bez právoplatného rozhodnutia o zámere úpravy, krajský pamiatkový úrad začne správne konanie vydaním oznámenia o začatí úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území, ktoré doručí vlastníkovi nehnuteľnosti, a vyzve ho, aby práce až do vydania rozhodnutia zastavil. Úpravou nehnuteľnosti nie je odstránenie stavby v pamiatkovom území.“
V zmysle horeuvedených ustanovení sa zrealizovanie prístavby podľa vašej špecifikácie,(v ktorej bude vybudovaný depozitár) chápe ako úprava nehnuteľnosti. Výdavky na úpravu nehnuteľnosti nepatria v zmysle výzvy na predkladanie žiadostí o zapojenie do NP zameraného na obnovu NKP vo vlastníctve štátu v znení zmeny č. 1 medzi oprávnené (Výzva na predkladanie žiadostí o zapojenie do NP zameraného na obnovu NKP vo vlastníctve štátu v znení ZMENY č. 1 bola zverejnená na webovej stránke MK SR 02.06.2025).
Zároveň upozorňujeme žiadateľa, že v súvislosti s obnovou NKP musí byť NKP vo výlučnom vlastníctve užívateľa, resp. užívateľ musí mať k predmetným nehnuteľnostiam a hnuteľným veciam iné právo, na základe ktorého je oprávnený užívať všetky nehnuteľnosti a hnuteľné veci, na ktorých má byť projekt realizovaný. Túto skutočnosť musí užívateľ spĺňať počas realizácie projektu a zároveň počas obdobia udržateľnosti projektu.
Príloha č .2 výzvy str. 5, bod C. uvádza sa príklad činností vykonaných v projekte realizovaných vo vlastnej réžii zo strany žiadateľa – odborný garant a odborný/ technický pracovník.
V prípade obnovy NKP Múzeum SNP a Pamätník Kalište je žiadateľ MO SR a správcom NKP je Múzeum SNP, pričom vyššie uvedené náklady sú vo vecnej pôsobnosti správcu NKP. Je možné, aby dané náklady vykazoval správca NKP a prepojenie medzi správcom a žiadateľom bude upravené v Zmluve o spolupráci medzi nimi?
Môže tieto činnosti vykonávať niekto interne, alebo musia byť dodávané externe, na základe zmluvy, dohody?
V prípade správcu NKP, ktorým je Múzeum SNP, sú výdavky na činnosti vykonávané v projekte vo vlastnej réžii neoprávnené.
Posledná aktualizácia: 4. júla 2025 / Roman Špalda