Dnes, 28. februára 2025, si pripomíname 150. výročie narodenia Viliama Figuša-Bystrého (1875 – 1937), významného slovenského skladateľa, pedagóga a zberateľa ľudových piesní. Jeho tvorba predstavuje dôležitý medzník v dejinách slovenskej hudby a jeho dielo zohralo významnú úlohu pri formovaní slovenskej národnej hudobnej identity.
Viliam Figuš-Bystrý sa narodil v Banskej Bystrici, kde prežil aj záver svojho života. Po absolvovaní učiteľského ústavu v Banskej Štiavnici pôsobil ako učiteľ v rôznych regiónoch Uhorska, vrátane Pilisu, Ostrej Lúky, Zvolenskej Slatiny a Padiny. Po návrate do Banskej Bystrice v roku 1907 vyučoval na evanjelickej škole a neskôr na Učiteľskom ústave.
Jeho najvýznamnejším dielom je opera „Detvan“, dokončená v roku 1926, ktorú považujeme za prvú slovenskú národnú operu. Libreto k nej napísal Emil Boleslav Lukáč na motívy známej básne Andreja Sládkoviča. Okrem tejto opery skomponoval aj množstvo ďalších diel – orchestrálnu a komornú hudbu, kantáty, piesne, zbory či klavírne skladby. Významná je aj jeho zbierka „1000 slovenských ľudových piesní“, ktorá je dodnes cenným prameňom slovenskej hudobnej kultúry.
Viliam Figuš-Bystrý zomrel 11. mája 1937 v rodnej Banskej Bystrici. Jeho hudobný odkaz zostáva živý a dodnes inšpiruje interpretov aj hudobných tvorcov. Pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia si pripomíname jeho prínos k slovenskej kultúre a jeho dielo ako významnú súčasť nášho národného dedičstva.

Posledná aktualizácia: 28. februára 2025 / Komunikácia Protokol

Zdieľať