Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky sa rozhodlo zmeniť Program Kultúrnych poukazov. Pripravovaný nový systém by mal zabrániť potenciálnemu zneužívaniu Kultúrnych poukazov, zároveň by mal byť flexibilnejší a najmä transparentnejší.

V roku 2021 Ministerstvo kultúry SR nespustí Program Kultúrne poukazy. Rezort k tomuto kroku pristúpil z viacerých dôvodov. Jednou z hlavných príčin je pretrvávajúca pandémia COVID-19, protipandemické opatrenia a dlhodobé obmedzenia hromadných podujatí.

Druhým dôvodom sú aktuálne priority študentov na celý rok podľa ministerstva školstva. Ako upozorňuje práve rezort školstva, študenti sa prioritne majú sústrediť na štúdium a doháňanie prípadne zmeškaného učiva  v dôsledku pandémie.

Ministerstvo kultúry SR zároveň pri vyhodnocovaní Programu Kultúrnych poukazov za rok 2020 odhalilo závažné nedostatky systému. Tie od roku 2006 umožňovali potenciálne zneužívanie týchto dotácií a nemuseli tak spĺňať základný cieľ, a to sprostredkovať kultúru a umenie žiakom základných škôl a inšpirovať ich k návštevám inštitúcií aj v budúcnosti.

 

Celý text tlačovej správy: https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/medialny-servis/aktuality-ministerstva-kultury/ministerstvo-kultury-pripravuje-novy-system-kulturnych-poukazov/

Posledná aktualizácia: 16. júna 2021 / Lýdia Hlavatá

Zdieľať