Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (MK SR) sa rozhodlo zmeniť Program Kultúrnych poukazov. Pripravovaný nový systém by mal zabrániť potenciálnemu zneužívaniu Kultúrnych poukazov, zároveň by mal byť flexibilnejší a najmä transparentnejší.

V roku 2021 Ministerstvo kultúry SR nespustí Program Kultúrne poukazy. Rezort k tomuto kroku pristúpil z viacerých dôvodov. Jednou z hlavných príčin je pretrvávajúca pandémia COVID-19, protipandemické opatrenia a dlhodobé obmedzenia hromadných podujatí.

Druhým dôvodom sú aktuálne priority študentov na celý rok podľa ministerstva školstva. Ako upozorňuje práve rezort školstva, študenti sa prioritne majú sústrediť na štúdium a doháňanie prípadne zmeškaného učiva  v dôsledku pandémie.

Ministerstvo kultúry zároveň pri vyhodnocovaní Programu Kultúrnych poukazov za rok 2020 odhalilo závažné nedostatky systému. Tie od roku 2006 umožňovali potenciálne zneužívanie týchto dotácií a nemuseli tak spĺňať základný cieľ, a to sprostredkovať kultúru a umenie žiakom základných škôl a inšpirovať ich k návštevám inštitúcií aj v budúcnosti.

“Program Kultúrnych poukazov bude budúci kalendárny rok pokračovať vo vylepšenej forme,” objasnil štátny tajomník MK SR Radoslav Kutaš. Ako ďalej dodal, aktuálne na ministerstve pripravujú od základov nové nastavenie systému dotácií formou Kultúrnych poukazov. “Nový systém bude  určite transparentnejší a najmä nastavený na dosiahnutie cieľov, aby najväčší úžitok z neho mali žiaci, čo sa doteraz nie vždy darilo naplniť. Zároveň bude aj posilnená kontrola realizácie,” doplnil štátny tajomník Radoslav Kutaš.

Ministerstvo kultúry si uvedomuje, že pre mnohé neziskové kultúrne organizácie tvorili kultúrne poukazy významnú zložku ich príjmov. Práve preto rezort kultúry spustil dotačnú výzvu pre neziskové organizácie v kultúre a kultúrno-kreatívnom priemysle, v rámci ktorej sa prerozdelilo medzi 345 subjektov viac ako 5,7 milióna eur.

Posledná aktualizácia: 25. mája 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať