Turčianske kultúrne stredisko v Martine Vás srdečne pozýva na 40. ročník Turčianskych slávností folklóru.

V nedeľu 16. júna 2024 Múzeum slovenskej dediny v Martine otvorí svoje brány pre všetkých milovníkov folklóru v Turci. Už štyri dekády sú Turčianske slávnosti folklóru najväčšou prehliadkou turčianskych zvykov a tradícií, ktorá prepája súbory a skupiny z celého Turca. Tento výnimočný jubilejný ročník prináša aj vystúpenia hostí z iných regiónov Slovenska a zo zahraničia.

Podujatie, ktorého hlavný program prebieha na javisku pod holým nebom v skanzene, ponúka aj zaujímavé sprievodné podujatia.

Tohtoročný sprievodný program slávností otvorí, v sobotu 15. júna v centre Martina na Pešej zóne, folklórny program „Zrkadlenie“, pri príležitosti osláv 740. výročia prvej písomnej zmienky o meste Martin a 30. výročia zákona č č. 241/1994 Z.z.  o meste Martin ako centre národnej kultúry Slovákov, ktorý je zároveň aj živou pozvánkou na slávnosti. Folklórne kolektívy z partnerských miest  predstavia obyvateľom mesta, i  jeho návštevníkom, tradičnú kultúru mesta a regiónu, z ktorého prichádzajú. Tradičné umenie partnerských miest mesta Martin bude zrkadlené turčianskymi folklórnymi kolektívmi.  Pestrý program týchto vzácnych hostí bude možné vidieť aj v rámci hlavného programu TSF v programe „Prišli hostia naši“.

V rámci sobotných sprievodných podujatí Vás chceme pozvať na výstavu „Rezbári Turca“, kde sa stretnete s tradičnou ľudovou tvorbou turčianskych majstrov dláta.

Sprievodným programom TSF bol koncert „Zlatá guľôčka“,  ktorý sa konal 26. mája  v Turčianskej knižnici v Martine. Podujatie, ktoré prepojilo aktívne hrajúcich muzikantov ľudovej hudby Javorové husle a finalistov detskej speváckej súťaže „O zlatú guľôčku“.

V tomto roku sú súčasťou sprievodného programu dve spomienkové podujatia v sérií „Ako bolo na počiatku medzi nami“.

Prvé podujatie sa konalo 11. mája 2024 v obci Sklabiňa, kde milovníci folklóru mali až dva dôvody na oslavu: 40. výročie Folklórnej skupiny Sklabiňa a 15. výročia Detskej folklórnej skupiny Deti spod Borinky.

Druhé podujatie sa bude konať 31. mája 2024 v CVČ Kamarát ako spomienkové stretnutie, na ktoré pozýva Folklórna skupina Turiec, ktorá tento rok oslavuje 70. výročie svojho vzniku.

Pestrý hlavný program 40. ročníka Turčianskych slávností folklóru začína v nedeľu 16. júna 2024 o 9.45 h slávnostným otvorením na hlavnom pódiu.

O 10.00 h začína detský program „Od nás pre vás“, ktorý divákom ponúkne rôznorodé ukážky spracovania detských hier pri rôznych príležitostiach v živote dedinského ľudu – pri pasení na lúke, počas stretnutí za dedinou, hrách pri ktorých napodobňujú svoje staršie vzory.
V tomto programe sa predstavia DaMFS Kalužiar z Vrútok, DFS Lúčik z Turčianskych Teplíc, DFS Malý Lysec z Belej-Dulíc a DFS Turiec z Martina.

O 11.15 h v programe „Prišli hostia naši“ sa nám predstavia folklórne kolektívy z partnerských miest mesta Martin. Diváci budú mať jedinečnú príležitosť spoznať kultúru partnerských miest prostredníctvom hudby, spevu, tanca i ľudového odevu. V programe vystúpi Dievčenská spevácka skupina KUS Petrovská družina z Báčskeho Petrovca zo Srbska, tanečná skupina Tabán Táncegyüttes z Békéscsaby z Maďarska. Z Rijeky v Chorvatsku sa nám predstaví: FS Slovenka – senior, tamburášska skupina KUD Zametski koreň a tanečná skupina Riječke palade.

O 12:15 h sa dedinské folklórne skupiny z Turca predstavia v programe „Nezábudky“. Názov modrého kvietka je symbolom nezabúdania na začiatky folklórneho hnutia v Turci – na tých a tie, ktoré stáli pri zrode tohto fenoménu a svojou pamäťou i talentom prispeli k tomu, že pojem turčiansky folklór sa dostal na folklóru mapu Slovenska. V programe vystúpia FSk Hrádok Bystrička, FSk Prameň Dubové, FSk Tiešňavan Krpeľany ĽH Drienča Krpeľany, FSk Podhradie, ĽH Podhradská muzika, FSk Sklabiňa, FSk Šútovo, FSk Turček.

O 13:45 h na javisko Turčianskych slávnosti folklóru vstúpi Folklórny súbor Marína zo Zvolena z programom „Klenoty Podpoľania“, v ktorom predstavia nový program zložený z choreografií, hudobných a speváckych diel z oblasti Podpoľania a Horehronia, vytvorených prevažne v uplynulých piatich rokoch.

Hlavný program vyvrcholí galaprogramom o 13.30 h, ktorý je zostavený z vystúpení domácich i hosťujúcich kolektívov a sólistov, v tomto roku nazvaný „Preletelo vtáča“.  Je koncipovaný ako pocta jubilujúcim Turčianskym slávnostiam folklóru. V programe účinkujú: FS Turiec, ĽH FS Turiec, Dulickí pastieri, FS Lysec, FSk Sklabiňa, DFS Turiec, DĽH DFS Turiec,  FSk Podšíp, Milan Roob a Lucia Balážová.

Podujatie, ktorého hlavný program prebieha na javisku pod holým nebom v skanzene, ponúka aj zaujímavé sprievodné podujatia.

Od 10. hod. podujatia: „Dnes tovariš, zajtra majster“ spojené s ukážkami tradičnej výroby v prácach študentov, „Jarmok tradičných remesiel“, vyhodnotenie súťaže a otvorenie výstavy „Turiec maľovaný“ v priestoroch Vozárne z Moškovca.

Obohatením sprievodného podujatia  tento rok je exteriérová výstava „Cesta slávností“, kde návštevníci uvidia vizuálne materiály pripravené k Turčianskym slávnostiam folklóru počas ich 40.ročnej existencie.

O 12 hod. sa môžete tešiť na školu ľudového tanca pre celú rodinu s tanečným pedagógom FS Marína – Andrejom Sýkorom.

Detský program obohatia aj dielničky „Na slávnostiach tvorivo“.

Milovníci fotografovania sa môžu kreatívne zapojiť do prebiehajúcej fotovýzvy „Slávnosti spoza objektívu“. Kurátorský výber fotografií bude vystavený v júli na pešej zóne v Martine.

Každoročným hlavným organizátorom podujatia je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi sú: SNM v Martine – Múzeum slovenskej dediny a Turčianske združenie pre výskum, ochranu, propagáciu a šírenie tradičnej ľudovej kultúry – TUZLUK. Podujatie je realizované s finančným prispením mesta Martin. Podujatie z verejných zdrojov podporil Žilinský  samosprávny kraj a  Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom. Touto cestou Vás srdečne pozývame na blížiaci sa 40. ročník Turčianskych slávností folklóru!

 

Posledná aktualizácia: 10. júna 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať