Ako rozpoznať bezpečné spoločenstvo v online a offline priestore

Cirkevný odbor Ministerstva kultúry SR, Národné osvetové centrum v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravili metodicko – informačnú príručku Ako rozpoznať bezpečné spoločenstvo v online a offline prostredí

V poslednej dobe sa zvyšuje počet a aktivity tzv. manipulatívnych svetonázorových a spirituálnych spoločenstiev, ktoré sa prezentujú v reálnom svete ale aj online priestore. Informovanosť verejnosti o týchto skupinách je stále veľmi nízka. Navyše v podmienkach SR takto špecificky zameraná metodicko-informačná príručka doposiaľ neexistovala. Cieľom príručky je pochopiť rozdiely medzi bezpečnými a nebezpečnými spoločenstvami, vymedziť ich charakteristickými znakmi, na základe ktorých ich možno kriticky posudzovať a odlíšiť. Taktiež obsahuje niekoľko priamych preventívnych techník a aktivít, pomocou ktorých možno rozvíjať vedomosti a pozitívne ovplyvňovať postoje detí a tínedžerov, a tým prispieť k obmedzeniu rizikového správania a z neho vyplývajúcich škodlivých následkov.

Príručka je určená najmä na priamu preventívnu činnosť cielenú na deti staršieho školského veku a mládež. Užitočná môže byť pre všetkých záujemcov o problematiku podozrivých spoločenstiev so zámerom zorientovať sa v tejto špecifickej oblasti. Adresátom môžu byť nielen mladí ľudia a ich rodičia, ale predovšetkým je určená pre pedagógov a ľudí v pomáhajúcich profesiách (učitelia, vychovávatelia, psychológovia, lektori mimoškolského záujmového vzdelávania, animátori voľného času, kultúrno-výchovní pracovníci, sociálni a terénni pracovníci,  pracovníci cirkvi a náboženských spoločností.).

Posledná aktualizácia: 6. mája 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať