Epidemiologická situácia na Slovensku sa naďalej mierne zlepšuje. Vďaka tomu sa na základe COVID semaforu pre kultúru protipandemické opatrenia postupne zmierňujú. 

Divadelné, hudobné, filmové a iné umelecké prevádzky

V posledných dvoch bordových okresoch ostávajú divadelné, hudobné, filmové a iné umelecké prevádzky naďalej zatvorené.

V červených okresoch sa otvárajú na 50 % kapacity pre najviac 200 ľudí v exteriéri a 150 v interiéri na sedenie a s povolenou konzumáciou v exteriéri.

Ružové okresy otvárajú tieto prevádzky na 50 % kapacity pre najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri na sedenie a s povolenou konzumáciou v exteriéri, možné je však už aj občerstvenie v kinosálach.

Oranžové okresy povoľujú pre sedenie maximálne 50 % kapacity, ale najviac 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri, pre státie maximálne 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri, povolená je konzumácia aj v interiéri s podmienkou  maximálne 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti pri jednom stole, možná je tiež konzumácia v kinosálach.

Žlté okresy  povoľujú pre sedenie v interiéri maximum 50 % kapacity, ale najviac 250 ľudí, pre sedenie v exteriéri maximum 75 % kapacity, ale najviac 500 ľudí, pre státie maximum 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri. Povolená je konzumácia aj v interiéri s podmienkou maximálne 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti, možná je tiež konzumácia v kinosálach.

Galérie, múzeá a výstavy

Galérie, múzeá a výstavy fungujú v bordových a červených okresoch naďalej v režime individuálnych prehliadok. V ružových okresoch majú povolené hromadné prehliadky v skupinách najviac do 10 osôb, v oranžových okresoch hromadné prehliadky v skupinách najviac do 15 osôb a v žltých okresoch hromadné prehliadky v skupinách najviac do 30 osôb.

Divadelné, hudobné, filmové a iné umelecké hromadné podujatia

V bordových okresoch ostávajú divadelné, hudobné, filmové a iné umelecké hromadné podujatia naďalej zakázané.

V červených okresoch sa môžu konať s maximálnou kapacitou 50% návštevníkov a maximálne 200 návštevníkov v exteriéri alebo 150 návštevníkov v interiéri, pričom musí byť ponechané minimálne 1 voľné miesto medzi návštevníkmi, resp. osobami z rôznych domácností. Zakázané je státie obecenstva. Organizácia kultúrnych podujatí je povolená pre školopovinné deti len v ustálených skupinách do 10 osôb, ak sa uskutočňujú mimo školských a predškolských zariadení.

V ružových okresoch je povolené  organizovať podujatia s maximálnou kapacitou 50 % návštevníkov, najviac do počtu 500 účastníkov v exteriéri alebo 250 účastníkov v interiéri. Zakázané je státie obecenstva. Podujatia je možné organizovať pre školopovinné deti len v ustálených skupinách do 25 osôb v interiéri a 50 osôb v exteriéri, ak sa uskutočňujú mimo školských a predškolských zariadení. Konzumácia možná len pri stoloch v exteriéri, povolená je tiež konzumácia v kinosále.

Oranžové okresy povoľujú organizáciu podujatí s maximálnou kapacitou 50 % sediacich návštevníkov, maximálne však do počtu 500 účastníkov v exteriéri alebo 250 účastníkov v interiéri. Státie zákazníkov sa povoľuje pri maximálnej kapacite do 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri. Povoľuje sa tiež konzumácia v kinosálach, ako aj konzumácia jedla a nápojov v iných interiéroch s podmienkou maximálne 4 osôb pri stole pri dodržaní rozostupov 2 metre medzi stolmi.

Žlté okresy povoľujú maximálnu kapacitu 50 % sediacich návštevníkov v interiéri alebo 75 % sediacich návštevníkov v exteriéri, maximálne však do počtu 500 návštevníkov v exteriéri alebo 250 návštevníkov v interiéri. Státie zákazníkov je povolené pri maximálnej kapacite do 100 osôb v interiéri alebo 250 osôb v exteriéri. Povolená je konzumácia jedla v kinosálach, ako aj konzumácia jedla a nápojov v iných interiéroch pri maximálne 6 osobách pri stole s rozostupmi medzi stolmi 2 metre.

Rozdelenie okresov

V treťom stupni varovania (bordová farba) sa aktuálne nachádzajú posledné dva okresy (okres Myjava a Sobrance).

V druhom stupni varovania (červená farba) je od pondelka 24. mája 11 okresov (Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Skalica a Turčianske Teplice).

V prvom stupni varovania (ružová farba) sa nachádzajú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie,  Levice, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce,  Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina a Zvolen.

Druhý stupeň ostražitosti (oranžová farba) platí pre okresy Bratislava I – V, Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Rožňava, Šaľa, Senec, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zlaté Moravce.

Do prvého stupňa ostražitosti (žltá farba) sa od pondelka dostali dva okresy – Hlohovec a Topoľčany.

COVID – kultúrny semafor (16.08.2021)

COVID – kultúrny semafor (12.05.2021)

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky pripravilo novú webstránku www.kulturnysemafor.sk, ktorej účelom je zjednodušenie orientácie v pravidlách kultúrneho COVID semafora.

Posledná aktualizácia: 13. augusta 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať