27. januára a vo februári si BIBIANA pripomenie 100 rokov od narodenia slovenskej poetky, prozaičky, novinárky, dramatičky a samozrejme kultovej detskej spisovateľky Kristy Bendovej.

Krista Bendová sa narodila sa 27.  januára 1923 v Kráľovej Lehote a v ten istý deň, o 65 rokov neskôr, v Bratislave zomrela. Jej povestné Osmijankove rozprávky či Opice z našej police, Básničky maličkým, či veršíky z knižky Bola raz jedna trieda pozná rovnako staršia generácia,  ako aj dnešné deti. Od útleho veku deti spoznávajú okolitý svet napríklad cez veršíky z knižky Čačky hračky, zabávajú sa na Jožkovi Pletkovi, čo poplietol všetko, dozvedajú sa O prváckom mačiatku, čítajú si Brumlíčkove rozprávky a jej mnohé ďalšie diela.  Autorka napísala 26 básnických a 19 rozprávkových kníh.

Práve 27. januára BIBIANA odštartuje spomienkové Dni Kristy Bendovej, počas ktorých si pripomenie túto výnimočnú spisovateľku. Špeciálny program prinesie Príbehy za knižkami – spoločné čítanie a spomínanie seniorov a detí z knižiek Kristy Bendovej, divadelné predstavenie Opice z našej police, dramatizované interaktívne čítanie bábkohercov z Vysokej školy múzických umení v Bratislave Plietky Jožka Pletka pre rodičov a deti na námet básne Ako Jožko Pletko polietol si všetko.

Počas osláv storočnice bude vyhodnotená aj Zimná výtvarná súťaž detí inšpirovaná knihou Opice z našej police. Výber z viac ako 300 výtvarných prác a kresieb opičiek, ktoré do BIBIANY zaslali školy, jednotlivci či výtvarné krúžky ZUŠ z celého Slovenska, budú odmenené knihami a vystavené v BIBIANE od 27. januára.

Dni Kristy Bendovej so špeciálnym programom venovaným spisovateľke budú prebiehať v BIBIANE aj počas celého februára. Okrem výstavy detských prác a programov si na túto autorku budú spomínať K. Brychtová, Z. Kronerová, V. Némethová, J. Uličiansky, BUVIK a ďalší. Deti sa budú môcť zapojiť do online zábavno-vedomostného kvízu, najlepších z nich BIBIANA odmení peknými knihami.

Viac informácií na o programe a aktivitách:

https://www.bibiana.sk/

Posledná aktualizácia: 27. januára 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať