Tlačová informácia: Exteriérová ochutnávka a pozvánka na BIB 2023

 

„Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília, alebo Bulharsko a Izrael? Na Bienále ilustrácií Bratislava nám prišli tisícky ilustrácií z 36 krajín celého sveta a napriek tomu, že nás delí mnoho kilometrov, vo svete príbehov sme výnimočne prepojení. V tom, čo cítime, o čom snívame, alebo čo nás bolí,“ dáva do pozornosti v súvislosti s ilustráciami Hana Križanová, vedúca sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE. „Je dôležité pripomínať si, že sme si vo svojej odlišnosti a jedinečnosti aj v mnohom blízki.“

Práve to je posolstvom, myšlienkou exteriérovej výstavy na Hviezdoslavovom námestí pod názvom Čo nás spája, ktorá sa už začala. Pristaviť pri nej sa dá do 5. novembra 2023.

Je akousi prvou ochutnávkou blížiacej sa jesennej oslavy ilustrácií Bienále ilustrácií Bratislava 2023 a aj pripomienkou toho podstatného.  Podstatného nielen pre BIB a svet ilustrácií…

 

BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA 2023

Tohtoročné BIB sa uskutoční v dňoch 4. októbra až 3. decembra 2023 a zaplní ilustráciami centrum Bratislavy. Súťažná časť sa bude dať pozrieť v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti.

Na Západnej terase Bratislavského hradu sa možno tešiť na výstavu prác držiteliek 3 neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom TRI (Jana Kiselová-Siteková – Cena Poštovej banky, Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora, Fabienne Delacroix, Francúzsko – Cena detskej poroty). Dvorana a výstavná sála Ministerstva kultúry SR predstaví držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. Ch. Andersena za rok 2022 – Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy budú vystavení držitelia Ceny detskej poroty a zároveň tu budú prebiehať sprievodné programy. 29. ročník BIB je venovaný významnému slovenskému ilustrátorovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku BIB, vytvoril jeho nadčasové ikonické logo a bol aj ako súťažiaci niekoľkonásobne ocenený medzinárodnou porotou. Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby bude prezentovaný na samostatnej výstave v Univerzitnej knižnici.

Súčasťou BIB 2023 bude Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, ktorý bude viesť Ľuboslav Paľo a medzinárodné sympózium s účasťou mnohých zaujímavých zahraničných hostí na tému Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte).

BIB 2023 sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla. Hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v spolupráci s UNESCO a Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR.

 

Posledná aktualizácia: 5. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať