Dve nové rozprávky, činoherná a baletná, ako darček všetkým deťom

Oslavy Medzinárodného dňa detí budú v tomto roku  v Národnom  divadle Košice mimoriadne bohaté. Počas prvého júnového víkendu budú mať premiéry dve nové inscenácie pre detského diváka, baletný MALÝ PRINC a činoherná rozprávka O PAĽOVI, ČO SA ČERTA NEBÁL. Divadlo pripravuje aj špeciálny program pre deti na sobotu 1. júna, počas ktorého nebudú chýbať obľúbené tvorivé dielne, výstava kostýmov či koncertná verzia nového operného projektu Orchestríček.

Po takmer dvadsiatich rokoch sa v sobotu 1. júna v obnovenej premiére vráti na javisko Historickej budovy NDKE autorská baletná rozprávka na motívy slávnej knihy Antoine se Saint Exupéryho MALÝ PRINC. „Exupéryho Malý princ ešte i dnes prekvapuje svojou čistotou a láskavým pochopením sveta, v ktorom žijeme. Je akousi súčasnou bibliou, ktorá pohľadom detských oči nachádza naše chyby a zároveň ponuka riešenie, ako sa s nimi vyrovnať. Na povrchný svet, plný nekultúrnosti, ničenia tradícii a nezmyselných vojen, sa dôkaze dívať s láskou, pochopením a nádejou,“ uvádzajú tvorcovia novej inscenácie. Scenár podľa Exupéryho knihy napísali Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková, réžiu a choreografiu má v rukách Ondrej Šoth, hudbu napísal legendárny Michal Pavlíček a filmom do predstavenia v žánri laterny magiky prispel David Spáčil.

O deň neskôr, v nedeľu 2. júna, bude mať na Malej scéne NDKE premiéru nová činoherná rozprávka O PAĽOVI, ČO SA ANI ČERTA NEBÁL. Na motívy rozprávok Pavla Dobšinského ju napísal herec Činohry NDKE Peter Cibula, ktorý je zároveň aj režisérom novej inscenácie. Rozprávačmi príbehu sú anjel a čert, ako zástupcovia dobra a zla, ktorí sledujú a komentujú naše ľudské počínanie, čím ponúkajú aj možnosť interakcie s divákom. Zároveň sú  obrazom toho dobrého i zlého v nás. Ale to, čo si zvolíme, je iba na našom rozhodnutí. „Na to, aby sme zistili kam chceme ísť, mali by sme vedieť, odkiaľ prichádzame. A tak sa vraciame v čase, do doby našich predkov. Staré dobré ľudové príslovia totiž pripomínajú životnú múdrosť sedliackeho umu, napríklad aj to, že lož má krátke nohy. Ale s pokorou a dobrotou v srdci uspeješ a dohovoríš sa v celom svete. A ako sa bude dariť nášmu Paľovi? To prezradí jeho putovanie – veselé i nebezpečné, s humorom i pesničkami – počas ktorého sa z chlapca stane mladý muž,“ naznačujú tvorcovia novej činohernej rozprávky príbeh, ktorý ponúknu nielen detskému divákovi. V realizačnom tíme sú okrem autora a režiséra Petra Cibulu aj dramaturg Peter Himič, scénu a kostýmy navrhli Jaroslav a Miroslav Daubravovci, hudbu napísala Zuzana Eperješiová. Rozprávkový príbeh rozohrajú Adriana Ballová, Lívia Michalčík Dujavová, Katarína Horňáková, Janka Balková, Róbert Šudík, Juraj Zetyák, Tomáš Diro a Martin Stolár.

 

Posledná aktualizácia: 21. mája 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať