Skončil sa 69. ročník Folklórneho festivalu Východná (FFV), ktorý sa konal od 4. do 7. júla 2024.

Výnimočný ročník festivalu, kde sa stretli tradície i moderna na jednom mieste, priniesol nespočetné množstvo kultúrnych zážitkov a ukázal, že slovenská folklórna tradícia žije a je stále aktuálna.

Medzi najväčšie lákadlá programu patrila tento rok multižánrová show Korene (skupina Iconito & Folklórny súbor Zemplín), ktorá spojila modernú hudbu s tradičným folklórom a nadchla divákov svojím jedinečným prevedením. Tohtoročný festival otváral v piatok komponovaný program Domovy, ktorý prezentoval piesne a tance z celého Slovenska, ponúkajúc tak ochutnávku rôznorodosti slovenských regiónov a ich kultúrneho dedičstva.

Prvýkrát v histórii FFV účinkovalo v jednom programe na jednom pódiu vyše 600 účinkujúcich. Program Slovensko – ohromujúce predstavenie SĽUK-u pri príležitosti ich 75. výročia opäť dokázalo svoju umeleckú kvalitu a tradičný šarm. Profesionálny súbor Fitos Dezső Társulat z Budapešti priniesol do Východnej medzinárodný rozmer a obohatil festival svojím dynamickým vystúpením TAVEN BAXTALE! – Veľa šťastia! Komponovaný program LÁSKAvô vyvolal silné emócie a získal si srdcia divákov. V súlade s krásnou myšlienkou symbolického cintorína FF Východná, ktorým si každoročne festival pripomína zosnulých významných folkloristov, bola udelená cena FFV In memoriam Jánovi Lazoríkovi. Následne mu FS Vranovčan vzdal poctu na Veľkej scéne v programe Poklona.

Folklórny festival Východná je srdcom nášho kultúrneho dedičstva a tento ročník opäť ukázal, že slovenský folklór má čo ponúknuť nielen nám, ale aj medzinárodnému publiku. Ďakujem Národnému osvetovému centru, obci Východná a všetkým organizátorom, umelcom a návštevníkom, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tohto výnimočného podujatia,“ uviedla ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá zároveň ocenila, že festival prebehol v pokojnej atmosfére.

Tento ročník ponúkol 50 programov pre všetky generácie. Okrem hlavných scén (Veľká a Malá scéna) mohli návštevníci zažiť aj školy a školičky spevu a tanca, prednášky a výstavy, jarmok a školu remesiel ÚĽUV, či koncerty world music a mnoho ďalšieho. Festival navštívilo 20 000 divákov, v programe 69. ročníka vystúpilo takmer 2 000 účinkujúcich a na príprave samotného festivalu sa podieľalo 32 členov organizačného štábu a mnohí ďalší z radov obce a dobrovoľníkov.

Budúci ročník Folklórneho festivalu Východná bude jubilejný, Východná oslávi 70. výročie.

Foto na linku: https://festivalvychodna.sk/2024/foto/

Zdroj: NOCKA

Posledná aktualizácia: 8. júla 2024 / MKSR Admin

Zdieľať