September bude aj na Slovensku patriť podujatiu Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2022 (DEKD). Na diaľku tak prepojí 50 štátov, ktoré sú signatármi Európskeho kultúrneho dohovoru.

Ministerka kultúry Natália Milanová na tlačovej besede poznamenala, že počas tohto mesiaca, budeme oslavovať rozmanitosť.

„Je dôležité, aby sme si hodnoty tolerancie a porozumenia uvedomovali nielen počas jedného mesiaca, ale aby sme ich vo svojich srdciach nosili stále. Sú to hodnoty univerzálne a nadčasové. Dnes totiž za našimi hranicami vidíme čo sa deje ak sa nahrádza tolerancia silou a miesto porozumenia je nasadené bombardovanie a tanky,“ upozornila.

Zároveň Milanová vyzdvihla dva fakty, ktoré robia z Dní európskeho kultúrneho dedičstva mimoriadne podujatie.

„Prvým je, že budú sprístupnené aj za bežných okolností neprístupné pamiatky a na druhej strane sa divákom otvorí aj možnosť pozrieť sa na pamiatky alebo turistické atrakcie v inom svetle, ktoré im doteraz odhalené nebolo.“

Udržateľnosť v pamiatkach ako hlavné motto

Hlavným mottom tohto ročníka DEKD je Udržateľnosť v pamiatkach. Šéfka rezortu kultúry neskrýva, že táto téma, špeciálne starostlivosť o národné kultúrne pamiatky, je kľúčová aj pre ňu osobne.

„Počas nášho dva a pol ročného pôsobenia sa nám podarilo zvýšiť objem finančných prostriedkov v našom dotačnom programe Obnovme si svoj dom z 12 miliónov na 15 miliónov eur, odštartovať nový projekt zadotovaný ôsmimi miliónmi, prostredníctvom ktorého sa budú obnovovať hrady v spolupráci s rómskymi komunitami,“ poznamenala.

Ministerka kultúry tiež dodala, že ten najväčší finančný balíček, ktorý očakávame, bude súčasťou nového eurofondového obdobia. „Ide o 254 miliónov eur, ktoré budú určené na obnovu štátnych kultúrnych pamiatok.“

Primátorka mesta Skalica Anna Mierna zároveň pozvala všetkých záujemcov na otvárací ceremoniál, ktorý sa uskutoční 2. septembra 2022. Skalica si aj takýmto spôsobom pripomenie svoje mimoriadne jubileum.

„Mesto si v tomto roku pripomenie 650. výročie povýšenia na slobodné kráľovské mesto,“ skonštatovala.

Posledná aktualizácia: 23. augusta 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať