Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (MK SR) pokračuje v poskytovaní covidových dotácií pre kultúru a kreatívny priemysel. Najnovšie rezort odovzdal viac ako 5,7 milióna eur prostredníctvom výzvy pre neziskové organizácie.

Uzávierku podávania žiadostí mala 30. marca najnovšia výzva MK SR na pomoc pre neziskový sektor kultúry, ktorú ministerstvo zverejnilo začiatkom marca.

“Začiatkom marca som z tohto miesta spoločne so zástupcami a zástupkyňami neziskového sektora oznamovala spustenie výzvy na pomoc neziskovým organizáciám dlhodobo pôsobiacim v kultúre a kreatívnom priemysle. Vtedy som sľúbila, že naša podpora bude rýchla, adresná, spravodlivá a administratívne jednoduchá. Dnes na základe dát, počtu podporených žiadateľov a ich úprimnej pozitívnej spätnej väzby môžem za ministerstvo kultúry skonštatovať, že to čo sme sľúbili, sme splnili a neziskovému sektoru kultúry sme pomohli,” informovala na dnešnej tlačovej konferencii ministerka kultúry Natália Milanová.

Ako dodala, ministerstvo kultúry doposiaľ podporilo vyše 300 žiadateľov a vyplatilo finančnú pomoc vo výške viac ako 5,7 milióna eur. V procese administratívneho spracovania sú aktuálne posledné žiadosti.

“Pestrosť žiadateľov dokazuje, že v našej výzve sa našli veľkí aj malí organizátori podujatí, celoslovensky známe mená i lokálni hráči. Teší nás, že touto pomocou boli pokryté všetky druhy umenia v neziskovom sektore,” zhodnotila ministerka kultúry.

Dotáciu získali napríklad divadelníci z Gunagu, La Komika alebo Radošinci, organizátori festivalov Biela noc, Febiofest, Konvergencie, Divadelná Nitra, Terchovský Budzogáň či Hory a mesto, organizátori bratislavského Dobrého trhu alebo Majálesa, galérie Nedbalka a Umelka, prevádzkovatelia kultúrnych centier Tabačka v Košiciach alebo Stanica Žilina Zárečie. Ministerstvo podporilo tiež hudobné zoskupenia ako Bratislava Hot Serenaders či Kandráčovci, promotérov hudobných skupín, Billy Barman, Horkýže Slíže, Adama Ďuricu a mnohé ďalšie.

“Chcem sa ešte raz poďakovať predstaviteľom a predstaviteľkám neziskového kultúrneho sektora, ktorí nám pomohli takpovediac ušiť túto výzvu pre neziskové organizácie a takisto ďakujem môjmu Korona Tímu na ministerstve za prípravu tejto výzvy,” dodala Natália Milanová na záver.

“Pandémia nám v plnom rozsahu odhalila zraniteľnosť nezriaďovanej kultúry. To, čo je na nezávislej kultúre obdivuhodné, je nielen jej flexibilita vo výbere tém a v spôsobe ich spracovania, ale aj štruktúra príjmov a zdrojov, s ktorými táto nezávislá kultúra musí pracovať. Prepad v niektorých neziskových organizáciách za minulý rok dosahuje až 100%. To znamená, že stratili základ, potrebný na to, aby sa mohli uchádzať o ďalšie dotácie a granty, pri ktorých je vždy nejaká nutnosť spolufinancovania z našej strany. Peniaze, ktoré sme vďaka ministerstvu kultúry a výzve na odstránenie následkov pandémie získali, pre nás vytvoria nevyhnutný základ, aby sme mali na čom stavať,uviedla na tlačovej konferencii Zuzana Mišáková z Mestského divadla Trenčín.

Predstavitelia a predstaviteľky neziskového sektora si pochvaľujú nastavenie výzvy a podmienky, za ktorých bola vytvorená: Komunikovala som s veľmi pestrým spektrom mojich kolegov, a všetci boli veľmi milo prekvapení, že sa na nich nezabudlo, a že takáto výzva vôbec vznikla. Prostriedky od ministerstva kultúry chcú využiť na sanovanie režijných nákladov, na ďalšiu tvorbu, chcú nahrať albumy, obnoviť kroje a zabezpečiť si svoju ďalšiu existenciu v tomto roku. Dúfame, že vďaka tejto výzve sa naštartujeme a keď sa situácia upokojí, budeme môcť ďalej prinášať to čo vieme, a to je naša tvorba,” doplnila Zuzana Mišáková.

Oprávnenými žiadateľmi výzvy pre neziskový sektor v kultúre boli občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie fungujúce ako divadlá, profesionálne hudobné a tanečné telesá, prevádzkovatelia kultúrnych priestorov, organizátori rôznych kultúrnych workshopov a vzdelávania, ktoré vznikli pred 1.1.2020 a dlhodobo pôsobia v rámci sektoru kultúry. Dotáciu prostredníctvom tejto výzvy mohli získať všetky subjekty, ktoré mali medziročný pokles príjmov z kultúrno-kreatívnej činnosti minimálne o 30 percent. Minimálna a maximálna výška požadovanej dotácie na jedného žiadateľa sa pohybuje v rozpätí  2000 až 50 000 EUR.

Všetky informácie o aktuálnych výzvach a doposiaľ prerozdelených covidových dotáciách Ministerstva kultúry SR: https://www.pomahamekulture.sk/

Posledná aktualizácia: 28. apríla 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať