Vláda schválila zásadnú reformu stavebného práva z dielne vicepremiéra Štefana Holého, ktorú tvoria zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní. Reforma sa dotýka aj zmeny postavenia krajských pamiatkových úradov. Ministerstvo kultúry zdôvodňuje význam pripravovanej zmeny zvýšenou kontrolou nad budúcou výstavbou v záujme ochrany a udržateľnosti pamiatkových rezervácií, ako aj samotných pamiatok.

Ako určuje návrh zákona o výstavbe, špecializovaným stavebným úradom pre rôzne druhy stavieb sú jednotlivé orgány štátnej správy, pričom o pridelení stavby pod daný orgán štátnej správy rozhoduje povaha a význam danej stavby. Týmito špecializovanými stavebnými úradmi sa majú stať Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, Úrad jadrového dozoru SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Obvodné banské úrady a Krajské pamiatkové úrady.

Krajské pamiatkové úrady majú postavenie špecializovaného stavebného úradu pre: 

  • stavby, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami,
  • pre stavby v pamiatkovej rezervácii a
  • pre stavby nachádzajúce sa na území zapísanom do Zoznamu svetového dedičstva za podmienok ustanovených v medzinárodnej zmluve.

Návrh zákona vychádza zo zámeru o komplexnú a integrovanú starostlivosť o nehnuteľné kultúrne dedičstvo. Zámerom je, aby konanie v tomto smere bolo integrované, prípadne koncentrované pod sústavou pamiatkových správnych orgánov pod gesciou Ministerstva kultúry SR. Vnímame, že vďaka tomuto riešeniu sa ochrana pamiatok na Slovensku posilní, keďže bude pod kontinuálnym dohľadom špecializovaných orgánov ochrany pamiatkového fondu.

Potrebné zmeny a prechodné obdobie

Prvotný návrh zákona o výstavbe bol s ministerstvom kultúry prerokovaný ešte pred jeho predložením na pripomienkovanie verejnosti. V rámci pripomienkovania MK SR uplatnilo viacero pripomienok,  predovšetkým v súvislosti s vyčíslením nákladov na zvýšené odborné kapacity a administratívnu záťaž Pamiatkového úradu SR a krajských pamiatkových úradov, ktoré získajú postavenie špecializovaných stavebných úradov. MK SR pripomienkovalo tiež spôsob ich krytia.

Pamiatkový úrad SR a Inštitút kultúrnej politiky Ministerstva kultúry SR vykonali analýzu, prostredníctvom ktorej vyčíslili dodatočné náklady spojené s rozšírením kompetencií PÚ SR, resp. KPÚ v nadväznosti na ich postavenie podľa stavebnej legislatívy. Podľa výsledkov analýzy je potrebné k riadnemu výkonu KPÚ pri integrovanej (komplexnej) pamiatkovej ochrane zamestnať 213 dodatočných pracovníkov a vybudovať 8 nových pracovísk v regiónoch Gemer, Spiš, Záhorie, Turiec, Šariš, Zemplín (výsledky boli vyčíslené podľa počtu pamiatkových rezervácií a hustoty národných kultúrnych pamiatok v jednotlivých okresoch). Celkové náklady by sa mali navýšiť o takmer 10 miliónov eur.

Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti tiež absolvovalo rozporové konanie. Výsledkom je dohoda, na základe ktorej na prechodné obdobie 3 – 5 rokov od účinnosti zákona o výstavbe bude mať Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR postavenie dotknutého orgánu a bude poskytovať PÚ SR/KPÚ záväzné stanoviská k stavebnému konaniu k jeho stavebnej časti. Samotné stavebné povolenia/kolaudačné rozhodnutia podľa návrhu zákona bude vydávať PÚ SR/KPÚ.

“Pre MK SR je zásadné, aby bola ochrana pamiatkového fondu v novom legislatívnom prostredí posilnená, nie oslabená. V tejto súvislosti začíname tiež s prípravou novely pamiatkového zákona, v ktorej budú nové právomoci krajských pamiatkových úradov a Pamiatkového úradu SR detailne špecifikované pre potreby pamiatkových území, kultúrnych pamiatok, ako aj archeologických nálezov a nálezísk,”  povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

V snahe predísť ďalším dezinformáciám prerokovali v pondelok 24. januára zástupcovia ministerstva kultúry plánované zmeny týkajúce sa krajských pamiatkových úradov s Pamiatkovou radou. Na stretnutí sa zúčastnila aj ministerka kultúry Natália Milanová.

Posledná aktualizácia: 25. januára 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať