Oslavy Lúčnice vrcholia premiérovým galaprogramom Svetozár Stračina – „Počuť vôňu živého“ a vydaním knihy Fenomén Lúčnica.

Umelecký súbor Lúčnica začal písať svoju históriu v roku 1948. Kto by to bol povedal pred 75 rokmi, kedy sa Lúčnica formovala a spoločným mottom bola nadšenie mladých študentov a študentiek, ktorých spájala úprimná snaha, obetavá práca a mladistvý elán. Odvtedy umeleckú tvorbu reprezentovala Lúčnica doma a na pódiách vyše 50 krajín všetkých kontinentov sveta.

„Vďaka odvážnym večne mladým takmer trom tisícom lúčničiarov a lúčničiarok stále podávame štafetu ďalej. Možno aj preto, Lúčnicu nikdy neovplyvnila žiadna existenčná kríza.“ hovorí generálny riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Po úspešnej premiére nového programu Koločas v máji tohto roku a slávnostnom koncerte speváckeho zboru Lúčnice v Slovenskej filharmónii, pripravil umelecký súbor Lúčnica jedinečné a výpravné predstavenie. Venuje ho tvorbe Svetozára Stračinu., skladatela, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa tradíciám vyhýbajú. „Bol jednou z ústredných tvorivých osobností, ktorí pre Lúčnicu skomponoval množstvo skladieb, ako aj scénických programov. Jeho prvé stretnutia s Lúčnicou a profesorom Štefanom Nosáľom boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce v jeho ďalšom smerovaní. Bolo nám neuveriteľnou cťou a zážitkom nahliadnuť, zacítiť a byť len na malú chvíľku opäť súčasťou Svetozára Stračinu – cez jeho myšlienky pocity, vízie a nápady ku expresívnemu vyjadreniu nielen cez jeho geniálnu hudbu ale aj slovo, kresbu, filozofiu a paralely vo filme, či v tanci. Prinášame ho tak, že ho budete určite počuť, trošku do neho vidieť, veru aj cítiť , no a na moment, zažiť ho naživo“
vysvetľuje režisér programu a umelecký riaditeľ Lúčnice Mikuláš Sivý

V podaní viac ako 100 účinkujúcich umelcov prinášame v programe ikonické tance, veľké zborové scény aj známe filmové hudobné kompozície v sprievode 45 členného orchestra pod taktovkou Martina Leginusa.

Lúčnica je jedinečné umelecké teleso, ktoré nemá v dejinách tanečného umenia, vo svetovom i v domácom kontexte, obdobu. Lúčnica je Fenomén, ktorý pri výročí dostáva aj knižnú podobu. „Knižná publikácia Fenomén Lúčnica, ktorá vychádza v spolupráci s vydavateľstvom Slovart, je zrkadlom do duše Lúčnice a poklona tým, ktorí z nej vybrúsili diamant slovenského ľudového umenia.“ Imrich Béreš predseda Nadácie Pro Lúčnica

Premiéra a následné predstavenia jubilejného tanečného programu k 75. výročiu Lúčnice sa uskutočnia v Bratislave, Piešťanoch a v budúcom roku v Prešove, Nitre, Trenčíne, Brne a Košiciach.

Kontakt pre médiá:
Michal Dudáš
michal.dudas@lucnica.sk
+421 907 794 388

Možnosť realizácie reportáže, a tlačových výstupov je po telefonickej dohode 9.12. v SND v Bratislave alebo 7.12. v Dome umenia Piešťanoch.

1948

kniha lucnica

75 rokov lucnice

narodeniny 99

narodeniny 125

svatozar stracina

premiera ND 1954

Posledná aktualizácia: 11. decembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať