Výstava: Nemá medze,
čo od teba živý svet
bude žiadať.*

Umelci*kyne: Lenka Adamcová / Zoli Baráth / Alan Bujdák / Jakub Cerulík / Ellen Denková / Kateřina Dobřanská / Samo Dzurek / Samuel Hošek / Michal Chromiak / Lukáš Karaba / Marcel Korec / Paula Malinowska / Dajana Marcinková / Kristián Németh / Lýdia Ondrušová / Jozef Pilát / Jelisaveta Rapaić / Petra Nela Pučeková / Viktória Revická / Lukáš Sobota / Tatiana Takáčová / Martin Toldy / Terézia Tomková / Imrich Veber / Alexander Zigo / Erik Ždiľa

Kurátori: Martin Piaček & Dávid Koronczi
Trvanie: 09.12. 2022 – 30.01. 2023
Miesto: A RING, Kunsthalle Bratislava

Kunsthalle Bratislava s radosťou predstavuje novú výstavu s názvom Nemá medze, čo od teba živý svet bude žiadať*, ktorá je výsledkom práce Ateliéru vvv v zimnom semestri 2022. Tento semester je z teoretického hľadiska akýmsi doznievaním letného semestra 2022, počas ktorého vo vedení ateliéru Martina Piačeka nahradila hosťujúca pedagogička, teoretička a riaditeľka bak. basis voor aktuelle kunst v Utrechte Mária Hlavajová. Program v skratke charakterizuje rozširovanie umeleckého „toolboxu“ pre potreby súčasného sveta, ktorý by sme mohli popísať ako svet permakrízy – permanentnej krízy – alebo lepšie povedané, permanentného pocitu krízy. Môže vo svete narušených vzťahov a informačnej presýtenosti prinášať umenie pocit zakorenenia? Môže nastoľovať atmosféru pochopenia a vytvárať realizovateľné vízie sveta, v ktorom sme si k sebe na osi prírodokultúr navzájom bližšie? A hlavne, môže si pritom zachovať jazyk kritiky, vtipu či subverzie?

A takto chceme vnímať aj výtvarné umenie vo všetkých jeho podobách. Ako nástroj, ktorý má potenciál otvárať nečakané vízie. Nechceme ale poučujúce, moralizujúce umenie. Nie. Zaujíma nás umelecká výpoveď, ako šanca nechať sa objať vierou v krásno, divno, alebo hoci aj trápno. Vnímame totiž umenie ako sériu praxí, veľmi diverzných; od aktivizmu, až po jemnú poetiku. Hlavne úprimne, ak sa dá, s nadhľadom a s citom pre detail.

Výstava je mozaikou individuálnych výstupov študentov*tiek a absolventov*tiek intermediálneho – medzi-žánrového Ateliéru vvv. Forma výstavy zodpovedá povahe aktuálneho semestra, využívajúca priestory Kunsthalle Bratislava vo viacvrstvovej obsahovej rovine. Umiestnenie diel – objektových, textuálnych i multimediálnych, si kladie za ambíciu miesto-citlivo reagovať aj na samotnú architektúru, dokonca si ju jemne prisvojiť, či narušiť.

Ako už názov tejto časti naznačuje, metóda vzniku výstavy (a v podstate celého procesu výučby) je neustále balansovanie horizontálneho vyjednávania i kurátorskej (pedagogickej) vízie. Ako kurátori prichádzame s iniciatívou a návrhmi, zároveň podnecujeme proces kolektívneho schvaľovania či zmeny každého tvorivého kroku. Kolektív je zapojený do celého zámeru, všetkým osobnostiam je otvorená neustála možnosť vlastnej iniciatívy a navrhnutia zmeny či ďalšieho postupu. Veríme, že sa tak buduje spoločná skúsenosť s procesom tvorby i stotožnenie sa s finálnym výsledkom. Horizontalita a priateľskosť sa vždy nutne miešajú s prísnosťou termínov, záväzkov a nekompromisnými tabuľkami rozpočtov. Podobne, ako v post akademickej praxi.

Ateliér vvv (vizuálne – verbálne – verejné) založili v roku 2018 umelec a pedagóg Martin Piaček a grafický dizajnér a umelec Dávid Koronczi na katedre Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Aktuálne v jeho vedení pôsobí na produkčnej pozícii aj umelkyňa Petra Nela Pučeková. Ateliér vvv vytvára inkluzívne a podnetné prostredie, v ktorom sa umenie chápe ako jazyk, komentár a snaha o príspevok k individuálnemu aj komunitnému utváraniu sveta. Umenie vnímame ako užitočnú a dôležitú súčasť života, neustále si však pripomíname aj jeho podmanivosť, potenciál ohúriť a tak isto jeho formálne odlišnosti od ostatných humanitných vied, či kreatívnych praxí. Slovo „verejné“ v názve ateliéru odkazuje na orientáciu smerom na prax, ktorá v sebe nesie solidaritu s inými, vízie lepších budúcností a návrhy ich tvorby.

* Octavia E. Butler. 2021.Podobenství o rozsévači, Argo. (z anglického originálu: Octavia E. Butler. 1993.Parable of the Sower.New York: Open Road Media)

Výstavu sprevádza online publikácia, ktorej editorkou je Denisa Tomková. Je už 6. publikáciou v novej edičnej sérii, Séria Kritického myslenia, ktorá prináša ďalšie kritické diskurzívne myslenie v podobe esejí medzinárodných mysliteľov*iek a spisovateľov*iek. Texty sú publikované dvojjazyčne: v anglickom origináli a prvýkrát aj v slovenskom preklade.

Publikácia vyjde v priebehu januára 2023 a bude obsahovať nasledujúce texty: Grant Kester, „Konverzácie. Úloha dialógu v sociálne angažovanom umení“ (Conversation Pieces: The Role of Dialogue in Socially-Engaged Art), Marina Garcés, „Úprimnosť voči skutočnosti“ (Honesty with the Real), Joy Mariama Smith & Raoni Saleh, „Všetkým, zblázneným do štúdia“ (To all those mad about studying) a Walidah Imarisha, úvodná esej z knihy Octavia’s Brood.

Výstava bude ďalej doplnená o rozhovory s umelcami*kyňami, prehliadku výstavy s kurátormi a workshopy, o ktorých bude Kunsthalle Bratislava informovať cez svoju webstránku a na svojich sociálnych sieťach (FACEBOOK, INSTAGRAM /Kunsthallebratislava).

 

Posledná aktualizácia: 14. decembra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať