Ministerka kultúry Natália Milanová počas uplynulého týždňa reprezentovala Slovensko na významnej Svetovej konferencii UNESCO, ktorá sa konala od stredy 28. do piatka 30. septembra v Mexico City. 

Významný míľnik v histórii Slovenska

Na konferenciu MONDIACULT 2022 pricestovali ministri a ministerky kultúry členských štátov UNESCO z celého sveta. Vďaka členstvu v Medzinárodnom výbore na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva sa Slovensko môže spolupodieľať na významných rozhodnutiach v tejto oblasti. Členstvo vo výbore môže zároveň pomôcť aj samotnému slovenskému kultúrnemu dedičstvu presadiť sa v nadchádzajúcich rokoch výraznejšie vo svete. Slovensko v minulosti kandidovalo za člena výboru už trikrát, no vždy neúspešne. Kandidatúru sa podarilo presadiť až aktuálnemu vedeniu MK SR na čele s Natáliou Milanovou.

Ministerka kultúry Natália Milanová na konferencii MONDIACULT 2022

“Na konferencii zaznelo množstvo inšpiratívnych prejavov. Súhlasím so slovami prvej dámy Mexika Beatriz Gutiérrez Müller, že kultúra je synonymom mieru a stotožňujem sa tiež s tvrdením generálnej riaditeľky UNESCO Audrey Azoulay o kultúre ako o globálnom verejnom blahu. Všetci a všetky sa zhodujeme v tom, že ak chceme posilniť pozíciu kultúry, musíme ju používať ako univerzálny jazyk. Verím, že práve kultúra sa môže stať jedným z nástrojov prevencie proti narastajúcej vlne intolerancie a extrémizmu v spoločnosti,” uviedla ministerka kultúry Natália Milanová vo svojom vystúpení.

Príhovor predniesla v rámci diskusného panelu o kultúrnom dedičstve a diverzite. Zdôraznila potrebu budovať u mladej generácie vzťah k histórii a kultúre v záujme starostlivosti o kultúrne dedičstvo. V tejto súvislosti upozornila na vznik novej sekcie UNESCO – oddelenia obnovy architektonického dedičstva.

Vo svojom prejave tiež vyzvala k dôslednej aplikácii medzinárodných opatrení pri jednej z aktuálnych tém súčasnosti – nelegálnom dovoze predmetov kultúrneho dedičstva z tretích krajín. V kontexte vojny na Ukrajine ministerka kultúry upozornila na vážne dopady agresie Ruska, konkrétne Putina, na ukrajinské kultúrne dedičstvo a identitu. Zároveň otvorila tému potreby veľkého dôrazu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva v záujme jeho lepšej ochrany pre prípady podobných krízových situácií do budúcna.

Prelomová deklarácia, ku ktorej sa pridalo aj Slovensko

Ministri a ministerky kultúry počas konferencie prijali deklaráciu o globálnom posolstve a význame kultúry pre nadchádzajúce desaťročia. V deklarácii historicky prvýkrát vyhlásili kultúru za globálny verejný statok, ktorý si vyžaduje úplne nový prístup svetového spoločenstva. Ide o dôležitý krok pre plnú integráciu kultúry ako globálneho verejného statku do agendy pre inkluzívny a trvalo udržateľný rozvoj po roku 2030.

O svetovej konferencii MONDIACULT

MONDIACULT – svetová konferencia UNESCO o kultúrnych politikách a trvalo udržateľnom rozvoji sa prvýkrát uskutočnila v Mexico City v roku 1982. Jej práve ukončený ročník, MONDIACULT 2022, sa stal najväčšou svetovou konferenciou v oblasti kultúry za uplynulých 40 rokov. Podujatie spojilo približne 2 600 účastníkov a účastníčok z celého sveta. Na konferenciu zavítali delegácie zo 150 krajín, pričom 135 z nich reprezentovali ministri a ministerky kultúry.

Ambíciou podujatia MONDIACULT je vyslať signál potreby poskytnúť kultúre priestor, ktorý jej vo verejných politikách a v medzinárodnej spolupráci právom prináleží. Jedným z výsledkov konferencie MONDIACULT 2022 je okrem iného aj založenie Svetového fóra kultúrnych politík (World Forum on Cultural Policies), ktoré bude UNESCO organizovať každé štyri roky počnúc rokom 2025.

Konferencia MONDIACULT 2022 v číslach:

2 600 účastníkov a účastníčok

135 ministrov a ministeriek kultúry

83 mimovládnych organizácií

32 medzivládnych organizácií

9 agentúr Organizácie Spojených národov (OSN)

Posledná aktualizácia: 4. októbra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať