Ministerka kultúry Natália Milanová absolvovala v uplynulých dňoch pracovnú návštevu Francúzska pri príležitosti 30. výročia nadviazania slovensko-francúzskych diplomatických vzťahov. Hlavným bodom jej programu bolo bilaterálne rokovanie s francúzskou kolegyňou, ministerkou kultúry Rimou Abdul Malak.

Ministerky kultúry diskutovali o médiách, Banskej Štiavnici i koncesionárskych poplatkoch

Ministerky kultúry sa zaoberali aktuálnym stavom Európskeho aktu o slobode médií (EMFA – European Media Freedom Act), ktorý je momentálne jednou z prioritných tém EÚ v oblasti médií, ich slobody a nezávislosti.  Vo vzťahu k European Media Freedom Act (EMFA) sa ministerky zhodli na potrebe zachovať ustanovenia o verejnoprávnych médiách a na zvýšení transparentnosti pri zadávaní štátnej reklamy. Vyzdvihli spoluprácu Slovenska a Francúzska pri formulovaní ustanovení o ochrane novinárskych zdrojov a zabezpečenia redakčnej nezávislosti. Ďalšie bilaterálne rokovania budú pokračovať na úrovni expertov už na nadchádzajúcej Rade ministrov pre kultúru a audiovíziu v Bruseli.

Ďalšou témou stretnutia bola ochrana kultúrneho dedičstva v kontexte mimoriadnych udalostí v súvislosti s tragickými požiarmi pamiatok UNESCO, ktoré otriasli Slovenskom tento rok v Banskej Štiavnici a rovnako Francúzskom v roku 2019 v svetoznámej parížskej katedrále Notre-Dame. Francúzska ministerka kultúry vyjadrila ľútosť nad udalosťou v Banskej Štiavnici a prisľúbila zintenzívniť spoluprácu pri hľadaní foriem pomoci aj prostredníctvom Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku. Jedna z možností, o ktorej ministerky v tejto súvislosti hovorili, bol aj nový grantový systém francúzskeho ministerstva kultúry a jeho sprístupnenie pre Slovensko tak, aby niektoré personálne a finančné zdroje mohli byť využité aj pri záchrane požiarom postihnutého kultúrneho dedičstva v Banskej Štiavnici, čím by sa dosiahla synergia s grantovým systémom Ministerstva kultúry SR.

Ministerky otvorili i tému koncesionárskych poplatkov, ktorá v súčasnosti taktiež spája naše krajiny. Zatiaľ čo Slovensko aktuálne prechádza na nový systém bez koncesionárskych poplatkov, Francúzsko prechádza obdobnou zmenou financovania verejnoprávnych médií z licenčných poplatkov, ktoré zrušilo v roku 2022. Zatiaľ čo obe krajiny hľadajú efektívny model financovania verejnoprávnych médií, francúzska ministerka poukázala na výhodu Francúzska, kde sú  riaditelia/-ľky verejnoprávnych médií  volení nezávislým regulačným orgánom, a nie parlamentom, čo je príklad Slovenska. Na druhej strane francúzska strana ocenila ambíciu Slovenska viazať financovanie verejnoprávneho média na fixné percento HDP, ak by výsledná suma bola dostatočná.

Reportéri bez hraníc ocenili pokrok Slovenska v oblasti médií

Ministerka kultúry sa v Paríži stretla tiež s predstaviteľmi mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc. Stretnutie sa uskutočnilo deň po tom, čo táto medzinárodná organizácia zverejnila pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa slobody tlače (3.5.2023) aktuálny celosvetový rebríček slobody tlače. V porovnaní s minulým rokom Slovensko zaznamenalo v tejto dôležitej globálnej štatistike výrazný medziročný posun z 27. na 17. miesto, čo signalizuje hmatateľné výsledky domácej i medzinárodnej snahy o skvalitnenie mediálneho prostredia, ktorú Ministerstvo kultúry SR vyvíja v posledných rokoch. Generálny tajomník organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire na stretnutí s ministerkou kultúry ocenil pokrok Slovenska a vyzval na pokračovanie v aktivitách na zvýšenie bezpečnosti novinárov/-k, nezávislosti médií a ich dôveryhodnosti. V tejto súvislosti predstavil certifikačný systém organizácie, ktorého účelom je, aby držiteľ certifikátu bol považovaný za dôveryhodné médium.

Oslava 30. výročia diplomatických vzťahov v Salle Gaveau

Pri príležitosti 30. výročia nadviazania slovensko-francúzskych diplomatických vzťahov sa vo štvrtok 4. mája uskutočnil v legendárnej parížskej sieni Salle Gaveau slávnostný koncert Štátnej filharmónie Košice a medzinárodne uznávanej slovenskej sopranistky Slávky Zámečníkovej. Podujatie otvorila ministerka kultúry Natália Milanová, pričom vyzdvihla tri desaťročia stabilných diplomatických vzťahov Slovenska a Francúzska. V tejto súvislosti zároveň ocenila vzájomnú dynamickú kultúrnu výmenu medzi našimi krajinami predovšetkým v oblasti hudby, literatúry, divadla, kinematografie, výtvarného umenia a dizajnu.

Francúzska pošta vydáva kolekciu poštových známok venovaných Bratislave

Ministerka kultúry v rámci svojej návštevy Francúzska zavítala tiež do Meudonu, kde sa zúčastnila na pietnom akte pri príležitosti 104. výročia úmrtia generála M. R. Štefánika.

Svoju pracovnú návštevu Francúzska zakončila osobnou účasťou na oficiálnom predstavení poštových známok venovaných Bratislave z dielne francúzskej ilustrátorky Mathilde Laurent. Projekt francúzskej La Poste, ktorá každoročne venuje súbor známok vybranej metropole EÚ, tento rok prezentuje Bratislavu a jej dominanty – Bratislavský hrad, historickú budovu radnice, Kostol sv. Alžbety (Modrý kostolík) a Michalskú vežu. “Vážim si, že Francúzska pošta pripravila v roku spoločných výročí známky venované hlavnému mestu Slovenska. Želám si, aby dominanty Bratislavy zobrazené na známkach boli zároveň pozvánkou pre všetkých občanov a občianky Francúzska na návštevu Bratislavy a Slovenska,” poznamenala ministerka kultúry Natália Milanová.

Posledná aktualizácia: 5. mája 2023 / MKSR Admin

Zdieľať