Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová podporuje spoluprácu medzi Slovenskom a Slovinskom v oblasti kultúry a umenia. Tá dlhodobo funguje dobre a je záujem na oboch stranách v nej pokračovať. Vyplýva to z dnešného stretnutia so slovinským veľvyslancom Stanislavom Raščanom na pôde rezortu kultúry.

S ministerkou kultúry hovoril slovinský veľvyslanec aj o snahách Slovinska zabezpečiť výstavu významného maliara, ktorý obe krajiny spája – Ivana Žabotu v Slovenskej národnej galérii. Ministerka Šimkovičová mu v tomto smere prisľúbila podporu. „Urobím pre to maximum. Osobne mám totiž veľmi rada výtvarné umenie a privítam výstavu slovinského výtvarníka, ktorý mal k Slovensku blízky vzťah. Strávil tu časť svojho života a okrem portrétovania významných osobností slovenských dejín, akou je M. R. Štefánik rád maľoval aj našu tradičnú kultúru,“ vysvetlila.

Naše krajiny sú si v oblasti kultúry veľmi blízke. Dlhodobo funguje spolupráca medzi Maticou slovenskou a Slovinskou maticou a výborne sa nám tiež spolupracuje so Slovenským národným divadlom,“ uviedol slovinský veľvyslanec s tým, že osobne je veľkým fanúšikom umeleckého súboru SĽUK.

Veľvyslanec Raščan tiež vyzdvihol dobre fungujúcu spoluprácu medzi Slovinskom a Slovenskom v oblasti baletu a divadla. Vyjadril sa, že by bol rád, ak by sa nadviazalo na spoluprácu z minulosti a aby sa opäť naštartovala spolupráca v oblasti vzájomného prezentovania filmov našich krajín, ktorá skončila v roku 2017.

 

Posledná aktualizácia: 2. apríla 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať