Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (MK SR) dňa 30. júna 2021 uzavrelo ďalšiu výzvu v rámci balíka pandemickej finančnej pomoci poskytovanej cez svoj dotačný systém. COVIDové dotácie boli tentokrát určené pre umelcov v slobodnom povolaní a živnostníkov v technických a obslužných profesiách dlhodobo pôsobiacich v kultúre a kreatívnom priemysle. Výzva bola postavená na princípe adresnosti, jasných pravidiel a administratívnej jednoduchosti.  

Žiadosti boli vybavované priebežne od začiatku spustenia výzvy a ministerstvo k dnešnému dňu vyplatilo žiadateľom viac ako 2,4 mil. eur.

Medzi doteraz úspešnými žiadateľkami a žiadateľmi sú napríklad Ernest Šarközi a Silvia Šarköziová (členovia skupiny Cigánski diabli), speváci Samuel Tomeček, Jozef Ráž, speváčky Jana Kirschner, Katarína Kubošiová (Katarzia) či Adriana Kučerová a hudobník a pedagóg Fero Király. Dotáciu z ministerstva kultúry dostali aj herci a herečky, napríklad Judita Hansman, Daniela Kuffelová či Nela Pocisková a Ľubomír Bukový. Dotáciu získali aj umeleckí rezbári Vincent Bandúr a Ľubomír Bandúr, slovenský mím Miroslav Kasprzyk, jazzman, skladateľ a inštrumentalista Eugen Botoš,  teoretik a kurátor Juraj Čarný, vizuálna umelkyňa Lucia Gašparovičová či filmový producent a režisér Ľubomír Slivka.

Administratívny proces schvaľovania dotácií naďalej pokračuje a o výške celkovej podpory bude ministerstvo informovať po spracovaní všetkých doručených žiadostí.

COVID dotácie pre profesionálky a profesionálov v  kultúre a kreatívnom priemysle

Výzva bola spustená 3. mája 2021 s lehotou na predkladanie žiadostí o dotáciu do 30. júna 2021. Oprávnenými žiadateľmi a žiadateľkami boli fyzické osoby (profesionálni umelci a umelkyne alebo iní profesionáli a iné profesionálky pôsobiace v kultúre) vykonávajúce dlhodobo činnosť v sektore kultúry a  kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktoré mali medziročný pokles príjmov min. o 30%. Podmienkou na podanie žiadosti o dotáciu bol zápis žiadateľov a žiadateliek do evidencie  profesionálnych umelcov alebo evidencie iných profesionálov v kultúre, ktoré vedie Fond na podporu umenia.

Posledná aktualizácia: 12. júla 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať