Vďaka snahe ministerstva kultúry získa SND ďalšie finančné prostriedky vo výške takmer 2 milióny eur. Rezort kultúry týmto krokom dofinancuje chýbajúce peniaze v rozpočte divadla a zároveň umožní vedeniu SND pokračovať v ozdravnom pláne. 

Finančnú neistotu v SND spôsobilo nezodpovedné predošlé vedenie ako i pandémia

Slovenské národné divadlo postavila do neľahkej situácie nielen pandémia, ale aj nezodpovedný prístup bývalého vedenia rezortu, ktorý takmer priviedol divadlo do bankrotu.

Situáciu začal okamžite po svojom nástupe riešiť nový riaditeľ divadla Matej Drlička prostredníctvom ozdravného plánu, ktorý mu ako novému štatutárovi svojej zriaďovanej inštitúcie schválilo Ministerstvo kultúry SR.

SND je finančne stabilizované na rok 2021

V priebehu roka 2021 boli SND poskytnuté finančné prostriedky vo výške 3,6 milióna eur pre naštartovanie ozdravného plánu a kompenzáciu príjmov v dôsledku pandémie COVID-19.

Vzájomný vzťah inštitúcií (MK SR a SND) sa začal vďaka novým vedeniam na oboch stranách konečne po rokoch uberať správnym smerom. V záujme vyriešenia kritickej situácie v rozpočte SND ministerstvo kultúry naštartovalo intenzívne kontinuálne rokovania s divadlom na jednej strane a ministerstvom financií na strane druhej.

Ďalším výsledkom je tohtotýždňové rozhodnutie, na základe ktorého budú Slovenskému národnému divadlu poskytnuté financie vo výške ešte takmer 2 milióny  eur, čím bude zabezpečené plné financovanie bežných výdavkov SND v tomto roku.

“Po intenzívnej spolupráci s vedením divadla a rokovaniach s rezortom financií sme zabezpečili nevyhnutnú sumu na to, aby Slovenské národné divadlo bolo po finančnej stránke stabilizované, nešlo do dlhov a mohlo pokračovať v ozdravnom procese. Môžem konštatovať, že sa nám tým podarilo napraviť chybné kroky a nehospodárne riadenie minulého vedenia. Okrem toho ma obzvlášť teší maximálne korektný a profesionálny vzťah medzi vedením nášho rezortu a SND, vďaka ktorému sme dokázali spojiť sily a začali spolupracovať,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová.

Posledná aktualizácia: 26. novembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať