Najväčšia prehliadka slovenského produktového dizajnu prináša nominácie 18. ročníka NCD, ktoré spolu s ďalšími vybranými dielami predstaví naživo verejnosti na výstave od 24. septembra 2021.

Udržateľné materiály už nie sú trendom, ale štandardom

Zatiaľ čo v minulých ročníkoch sme sa stretli skôr so sériovou výrobou veľkých výrobcov, tentokrát to boli spolupráce s menšími lokálnymi ale aj zahraničnými firmami. Dizajn nábytku alebo automobilov v prihlásených dielach nechýbal, avšak prekvapili skôr menšie projekty zameriavajúce sa na remeslo, výskum, tradíciu a niektoré s filozofickými a výtvarnými presahmi. Medzi nimi najviac výrazné boli práce s textilom, sklo alebo študentské projekty. Veľkým pozitívom je, že projekty odpovedali na súčasné problémy sveta, na marginalizované skupiny alebo mali sociálny charakter. Väčšina projektov využívala udržateľné materiály, čo značí o tom, že dnes už ich použitie nie je trendom, ale štandardom. Kurátorka a porotkyňa NCD21, Sylvia Jokelová, si myslí, že je to kvalita, ktorá by mala byť samozrejmosťou. Porotkyňa NCD21, Viera Kleinová, vníma, že „v predchádzajúcich ročníkoch nábeh na ekologickú krízu nebol taký výrazný, v tomto ročníku sme už ďalej, naliehavosť ekologickej krízy je bližšie“. Zároveň vo väčšine výskumných projektov vidíme snahu o hľadanie nových udržateľných materiálov.

242 prihlásených projektov

Tento rok bolo prihlásených rekordných 242 projektov. Najviac prihlásených zaznamenala oblasť Študentského dizajnu. „V študentských projektoch bolo cítiť, že mladí dizajnéri uvažujú, čo  dizajn je, kam kráča a všetko spochybňujú,” hovorí Viera Kleinová, porotkyňa NCD21. Curro Claret, porotca NCD21, zasa pozoroval hodnoty a postoje, ktoré nimi hýbu, vnútornú motiváciu, ktorá ich inšpiruje a “zisťujú, čo je za tým ako sa pozeráme na svet a ako naň reagujeme.”

“V porovnaní s českým dizajnom, ktorý je viac formálny, estetický, so skvelými materiálmi a prevedením, sa slovenskí dizajnéri neboja zašpiniť a sú viac drsní a zároveň do dizajnu zahŕňajú filozofické a výtvarné presahy,” poznamenal Adam Štěch, porotca NCD21. Sylvia Jokelová dodáva, že viaceré špecifiká slovenského dizajnu ako úcta k materiálu, k remeselnej zručnosti a k spracovaniu sú v zahraničí obdivované.

111 vystavených a 30 nominovaných diel

Prihlásené projekty hodnotila počas leta medzinárodná porota v zložení: Sylvia Jokelová (SK) – dizajnérka a tohtoročná kurátorka NCD21, Adam Štěch (CZ) – kurátor, publicista a teoretik architektúry, Curro Claret (ES) – dizajnér a kurátor, Viera Kleinová (SK) – kurátorka a publicistka, Michał Stefanowski (PL) – dizajnér a pedagóg. Porota vybrala 111 diel na výstavu a z nich 30 nominovaných v 8 oblastiach: Móda & životný štýl, Šport & voľný čas, Domov & verejný priestor, Práca & mobilita, Spoločnosť & životné prostredie, Umenie & dizajn & remeslo, Nové Horizonty a Študentský dizajn. „Tento ročník bol veľmi silný, pretože bolo ťažké vybrať jedného oceneného. V niektorých oblastiach sme mali aj dvoch favoritov, ale vybrať sme mohli iba jedného,” hovorí kurátorka NCD21, Sylvia Jokelová.

Vybrané projekty a nominovaných môžete nájsť na webe scd.sk/ncd. Od 24. septembra 2021 v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave bude spolu s výstavou NCD21 sprístupnená aj výstava NCD20. Výstavy budú otvorené pre verejnosť do 19. decembra 2021, vždy od stredy do nedele, v čase od 14:00 – 18:00. Architektmi tohtoročnej výstavy NCD21 sú Marcel Benčík a Marián Laššák, grafický vizuál celého ročníka NCD21 navrhlo a spracovalo štúdio Andrej & Andrej, ktoré minulý rok získalo Cenu pre osobnosti – Nový zjav. Jedným z výstupov bude aj dvojkatalóg venovaný obom predchádzajúcim ročníkom NCD20 a NCD21.

Ocenenia Národnej ceny za dizajn 2021 – Produktový dizajn budú vyhlásené počas galavečera v MDPOH v Bratislave a v online prenose na facebooku Národnej ceny za dizajn a Denníka N dňa 8. októbra 2021 o 19:00 hod. Okrem hlavných cien v jednotlivých oblastiach budú oznámené aj ceny pre osobnosti/kolektívy dizajnu a špeciálne uznania.

Nominácie Národnej ceny za dizajn v jednotlivých kategóriách sú dostupné na webovom sídle Slovenského centra dizajnu.

Posledná aktualizácia: 24. septembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať