Parlament v skrátenom legislatívnom konaní takisto schválil ďalší zákon predložený ministerstvom kultúry, ktorý zmierni dopady koronavírusu na kultúru a kreatívny priemysel.

Pomoc bude určená pre pracovníkov v kultúre z umeleckých, umelecko-remeselných, remeselných, technických a podporných profesií, ako aj profesií v oblasti audiovizuálnej kultúry a filmového umenia, ktorí pracujú v odvetviach kultúrneho a kreatívneho priemyslu (KKP) ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

„Tridsať rokov sme na ministerstve nemali legislatívu, ktorá by umožňovala takúto dotačnú schému. Preto dnes schválený dotačný zákon je kľúčom k tomu, aby sme dokázali pomôcť predstaviteľom nezriaďovanej kultúry v mimoriadnych situáciách. Vďaka schválenému zákonu by sme mohli spustiť mimoriadnu finančnú pomoc formou dotácií už v polovici novembra. Našou ambíciou je vykryť straty ľudí pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle aj spätne,“ vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová.

Ministerka kultúry zároveň poďakovala všetkým, ktorí v uplynulých dňoch vyplnili formulár na zmapovanie dopadov pandémie COVID-19 na pracovníkov v KKP. Formulár vyplnilo spolu 7 040 subjektov. „Dáta, ktoré sme získali, budú dôležitým podkladom na ďalšie rokovania o opatreniach na zmiernenie dopadov pandémie COVID-19 v kultúre a kreatívnom priemysle,“ povedala Natália Milanová.

Parlament v skrátenom legislatívnom konaní takisto schválil ďalší zákon predložený ministerstvom kultúry, ktorý zmierni dopady pandémie nového koronavírusu na kultúru a kreatívny priemysel.

Umelcom sa vďaka zákonu na celý budúci rok zdobrovoľní odvádzanie dvojpercentného príspevku do umeleckých fondov (Literárny fond, Hudobný fond a Fond výtvarných umení). Pokračuje aj ochrana pre usporiadateľov festivalov a ďalších kultúrnych podujatí. Vzťahovať sa bude na tie, ktoré sa mali uskutočniť do 30. júna 2021, no pre pandémiu boli, resp. budú zrušené. Možnosť posunutia platnosti kúpených vstupeniek sa predĺži až do 30. júna 2022. Ak nebude záujemca súhlasiť s náhradným termínom akcie, resp. bude žiadať vrátenie vstupného za už kúpenú vstupenku, organizátor bude mať naďalej na vrátenie peňazí 13 mesiacov od pôvodného termínu podujatia.

Vďaka zákonu sa tiež výrazne rozšíria možnosti podpory z verejnoprávnych fondov -Audiovizuálneho fondu, Fondu na podporu umenia a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Fondy budú môcť poskytovať priamu pomoc na zmierňovanie mimoriadnych situácií, akou je pandémia COVID-19, čo doteraz nebolo možné.

„Náš zákon nadväzuje na antiCOVID-ovú novelu 1, ktorá predlžuje platnosť zakúpených vstupeniek, prípadne ich nahrádza vouchermi. Takisto ,uvoľňuje rukyʻ verejnoprávnym podporným fondom, ktorým vytvára predpoklady pre využívanie eurofondov na riešenie mimoriadnych situácií v kultúre, akou sú aj dopady pandémie COVID-19, na kultúru a kreatívny priemysel. Tento zákon je dôležitou dvojičkou pre náš dotačný zákon,“ doplnila ministerka kultúry Natália Milanová.

Posledná aktualizácia: 23. októbra 2020 / Komunikácia Protokol

Zdieľať