Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine je snahou Ministerstva kultúry SR nielen pomáhať tým, ktorí pred hrôzami vojny utekajú, ale tiež vytvárať možnosti na to, aby sme mohli divákom a diváčkam na Slovensku predstavovať ukrajinské umenie a zároveň ukrajinským umelcom a umelkyniam pomôcť vyrovnať sa s agresiou páchanou v ich krajine.

V tomto duchu sa niesol aj nevšedný galakoncert v priestoroch Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), na ktorom vystúpili najmä deti z Kyjevskej štátnej odbornej choreografickej školy (Kyiv State Professional Choreographic College). Pri tejto príležitosti účastníci letného baletného tábora odovzdali slovenskej ministerke kultúry Natálii Milanovej špeciálne ocenenie za podporu a rozvoj ukrajinského baletu.

„Natália, ďakujem Vám a celému slovenskému národu za Vaše citlivé srdce, ktoré súcití s ukrajinskými deťmi. Niektoré z nich už nemajú domov. Podarovali ste im mier a nádej. Vaša pomoc je neoceniteľná,“ poznamenala riaditeľka školy Kateryna Kukhar.

Ministerka kultúry Natália Milanová neskrývala prekvapenie a dojatie, ktoré pri preberaní ocenenia cítila. „Veľmi si vážim vyznamenanie za prínos a rozvoj ukrajinského baletného umenia od Kyjevskej štátnej odbornej choreografickej školy. Navždy mi bude pripomínať, aké dôležité je zomknúť sa v ťažkých časoch a hľadať útočisko v činnostiach, ktoré nás napĺňajú,“ reagovala.

Vďaka bratislavskému baletnému táboru, ktorý organizovalo Ministerstvo kultúry SR, tak bezpečné útočisko v čase ruskej agresie na Ukrajine našlo približne 150 detí z Kyjeva a Charkova. Tým poskytujeme možnosť navštevovať plnohodnotné hodiny baletu a zároveň spoznávať kultúru a kultúrne dedičstvo Slovenska.

Posledná aktualizácia: 19. augusta 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať