Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante sa stal víťazom hlasovania verejnosti o najkrajšiu národnú kultúrnu pamiatku v 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix a získa Cenu Nadácie SPP. Rozhodlo o tom 28 047 hlasov z celkového počtu 78 560 hlasujúcich. Víťaz si cenu prevezme počas slávnostného odovzdávania ocenení v rámci 15. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Slávnostný galavečer, ktorý prinesie mená ďalších laureátov ceny Kultúrna pamiatka roka – Fénix, prinesie divákom RTVS 7. mája 2022 o 21.30 h na Jednotke.

Ministerstvo kultúry SR vyhlasuje súťaž Kultúrna pamiatka roka – Fénix už od roku 2004 a jej stabilným partnerom je Nadácia SPP. „Tento ročník súťaže sa nesie v znamení viacerých rekordov. Či už v súvislosti s rekordným počtom 31 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ktoré prešli obnovou v rokoch 2020 a 2021, ako aj z pohľadu výsledkov online hlasovania, do ktorého boli po prvýkrát zaradené všetky prihlásené projekty. Hlasujúci si mali z čoho vyberať a konkurenčný boj bol silný,“ potvrdila Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Na stránke www.kpr-fenix.sk našli hlasujúci za každou pamiatkou príbehy spojené so silnými šľachtickými rodmi, vizionárskymi obchodníkmi, či inými osobnosťami svojej doby, ale i tajomstvami cirkvi. Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante s jeho obnovenou južnou vežou zvíťazil v online hlasovaní verejnosti s obrovským náskokom. Veža kaštieľa je neoddeliteľnou súčasťou erbu mesta Galanta, ktorého dejiny sú úzko spojené s rodom Esterházyovcov. Celý príbeh kaštieľa, ktorý získava Cenu Nadácie SPP, spolu s príbehmi kandidátov na držiteľov ďalších cien v rámci súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix, sú naďalej dostupné na stránke www.kpr-fenix.sk.

Slávnostný májový galavečer prinesie mená ďalších laureátov

Všetkých 31 prihlásených národných kultúrnych pamiatok dôkladne posudzovala odborná porota zložená zo špičkových odborníkov na architektúru, dejiny umenia, reštaurovanie, ale aj zástupcov Ministerstva kultúry SR a Nadácie SPP. Počas slávnostného galavečera bude predstavených 12 nominovaných pamiatok, z ktorých vzídu víťazi a držitelia troch cien Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Odborná porota zároveň udelí jedno čestné uznanie. Ministerstvo kultúry SR a partneri súťaže, spoločne s odbornou porotou, udelia tiež titul „Adept na kultúrnu pamiatku roka – Fénix“. Traja držitelia Fénixa si preberú osvedčenie o udelení ceny priamo z rúk ministerky kultúry a zároveň získajú finančnú odmenu vo výške 10 000 eur od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP.

Slávnostný galavečer z odovzdávania cien Kultúrna pamiatka roka – Fénix odvysiela RTVS na Jednotke 7. mája 2022 o 21.30 h. Hostiteľom galavečera bude víťaz uplynulého ročníka – Kubínyiovský kaštieľ vo Vyšnom Kubíne. Práve pobyt v tomto kaštieli je zároveň atraktívnou výhrou pre víťaza, ktorý bude vyžrebovaný spomedzi všetkých, ktorí sa zapojili do online hlasovania.

Posledná aktualizácia: 21. apríla 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať