12. ročník celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2021 sa uskutoční v sobotu 20. novembra 2021. V prvom ročníku sa zapojilo 26 divadiel v 7 mestách s heslom „Dnes večer nezhasíname“. Do 12. ročníka sa zapojí 57 divadiel v 24 mestách s mottom „Cesta dlhých dní do Noci divadiel“.

Banská Bystrica – Banská Štiavnica – Bratislava – Hriňová – Kladzany – Kostolište – Košice – Malacky – Martin – Nitra – Považská Bystrica – Prešov – Prievidza – Púchov – Ružomberok – Senec – Soblahov – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trnava – Výčapy-Opatovce – Zohor – Zvolen – Žilina.

Po Noci múzeí a galérií, Noci výskumníkov či Noci literatúry sú tu aj divadlá, ktoré sa spojili a ponúkajú netradičný nočný program zo svojho repertoára aj zákulisia. Tretiu novembrovú sobotu (20. novembra) odštartuje v 24 mestách a 57 divadlách na celom Slovensku 12. ročník Noci divadiel pod mottom Cesta dlhých dní do Noci divadiel.

Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizujú otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Iniciátorom projektu Noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky v netradičnom časovom rozpätí.

„O 19.00 hod. sa pomyselne spoja všetky naše divadlá, aby spoločným potleskom odštartovali Noc divadiel, podujatie, ktoré nás spája a prináša do nášho každodenného života nevšedné zážitky,“ hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

„Kultúra kvôli pandémii funguje v obmedzenom režime, a preto vítam každú aktivitu, ktorá môže znovu priniesť divákov do hľadiska a kultúru im priblížiť aj z nového uhla či zákulisia. Za takúto skvelú aktivitu považujem aj Noc divadiel, ktorá vďaka svojmu už 12. ročníku prináša nové zážitky pre ľudí a zapája do podujatia stále viac divadiel. V tomto roku to bude 57 divadiel v 24 mestách,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

„Chcela by som pozvať na toto skvelé podujatie pravidelných návštevníkov divadiel a kultúry, ale aj nováčikov, ktorí čaro tohto sveta ešte len objavujú,“ dodala na tlačovej konferencii Natália Milanová.

„Držím palce Divadelnému ústavu a všetkým zapojeným divadlám, aby toto podujatie bolo čo najúspešnejšie a za čo najväčšej epidemiologickej bezpečnosti. Ako hovoríme dlhodobo – očkovanie je cesta z pandémie a je to cesta aj pre ďalšie fungovanie kultúry,“ dodala ministerka kultúry.

Zapojené divadlá lákajú divákov na voľné či špeciálne vstupné, ale hlavne na netradičné (divadelné) zážitky. Počas Noci divadiel si užijú divadlo vo všetkých jeho formách a podobách. Návštevníci si môžu vybrať z rozprávok, nočného sprievodu, môžu si zahrať spoločenskú hru, nahliadnuť do zákulisia prípravy hry či muzikálového predstavenia, pozrieť si divadlo vo virtuálnej realite a diskutovať.

Kompletný program a zoznam zapojených divadiel: www.nocdivadiel.sk

Posledná aktualizácia: 11. novembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať