V zozname oprávnených aktivít je možnosť čerpať finančné prostriedky aj na zachovanie identity, rozvoj kultúry a starostlivosť o kultúrne dedičstvo regiónov. Dotácia vo výške od 10-tisíc až do 50-tisíc eur v oblasti regionálneho rozvoja je určená pre neziskové organizácie, občianske združenia či regionálne rozvojové agentúry. Sú to práve mimovládne organizácie, ktoré svojou činnosťou prinášajú do regiónov rozvoj. Výzva okrem rozvojových aktivít, podpory rozvoja infraštruktúry pre seniorov a hendikepovaných myslí aj na verejný priestor. Žiadatelia preto môžu predkladať aj projekty zamerané na zveľaďovanie zelene, okolia miest a obcí a ochranu a rekonštrukciu kultúrnych pamiatok. Ide tak o doplnkovú podporu aktivít, ktoré podporuje aj Ministerstvo kultúry SR (MK SR) prostredníctvom dotačného programu Obnovme si svoj dom. Program rezortu kultúry umožňuje rôznym subjektom záchranu, rekonštrukciu a ochranu hradov a historických budov už viac než 10 rokov. Keďže sa tento rok nenašla dostatočná podpora na zaangažovanie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ministerstvo kultúry v spolupráci s ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) našli alternatívne financovanie týchto projektov. Dotácie môžu okrem iných podávať aj tí oprávnení žiadatelia, ktorí požiadali o dotácie z dotačného programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom.

Ministerstvo kultúry aj naďalej hľadá možností, ako zabezpečiť ďalšiu podporu nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. „Spolu s vedením ministerstva kultúry robíme všetko preto, aby sme v najbližšej dobe mohli predstaviť plán, ako pomôcť zachrániť naše kultúrne dedičstvo. Jednou z aktuálnych možnosti, ktorú môžu pamiatkari v tejto dobe využiť je nová dotácia ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pre mimovládne organizácie v oblasti regionálneho rozvoja. V zozname oprávnených aktivít novej výzvy MIRRI SR je aj zachovanie a starostlivosť o kultúrne dedičstvo. Oprávnení žiadatelia môžu využiť túto dotáciu napríklad na zamestnanie ľudí, ktorí by sa na obnove kultúrnych pamiatok podieľali,“ uviedla štátna tajomníčka Zuzana Kumanová.

„Projekt obnovy hradov považujem v oblasti regionálneho rozvoja za veľmi prospešný. Samotná rekonštrukcia hradov priniesla do regiónov dlhodobý rozvoj vo viacerých oblastiach. Podarilo sa zamestnať dlhodobo nezamestnaných, obnoviť historické kultúrne dedičstvo a zároveň naštartovať rozvoj cestovného ruchu. Presne toto je typ aktivít, ktoré prinášajú do regiónov rozvoj a majú pozitívny vplyv na kvalitu života v regiónoch. Ja osobne vidím v tomto projekte inšpiráciu aj pre ďalších aktérov v regiónoch.“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Vladimír Ledecký

„Ukončením financovania projektu ,Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstvaʻ prišli mnohé organizácie o možnosť vo svojich aktivitách pokračovať. Som rád, že spolu so štátnou tajomníčkou ministerstva kultúry Zuzanou Kumanovou sme našli riešenie, ako tento úspešný projekt aspoň čiastočne obnoviť. Na MIRRI SR máme momentálne dve možnosti financovania týchto aktivít. 15. marca 2021 bola vyhlásená výzva v oblasti regionálneho rozvoja pre mimovládne organizácie. Medzi oprávnené aktivity sme zaradili aj obnovu a ochranu kultúrnych pamiatok, ktorá umožní zamestnať dlhodobo nezamestnaných, chrániť a obnovovať kultúrne pamiatky a rozvíjať cestovný ruch. Druhá možnosť financovania týchto aktivít je prostredníctvom výziev pre najmenej rozvinuté okresy. Platí to pre okresy, ktoré zaradili túto aktivitu medzi svoje priority v akčných plánoch,“ dodal štátny tajomník pre regionálny rozvoj Vladimír Ledecký.

„Slovenské hrady sú klenotmi našej krajiny. Ich oprava preto bola od začiatku jednou z našich priorít v oblasti obnovy kultúrneho dedičstva. Som nesmierne rada, že sa nám podarilo zohnať finančné prostriedky na pokračovanie tohto unikátneho projektu. Už teraz môžem potvrdiť, že v najbližšej dobe predstavíme formu ďalšieho financovania. Chceme tak urobiť preto, aby sme mohli pokryť ešte viac projektov, nadviazať tým na túto výzvu a zároveň zaangažovať ešte viac nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

„Po úspešnom národnom projekte ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, na ktorého realizáciu bolo minulý rok vyčlenených viac ako 3,7 milióna eur, a po našom dotačnom programe Obnovme si svoj dom, na ktorý ministerstvo kultúry stabilne vyčleňuje viac než 12 miliónov eur ročne, majú neziskové organizácie ďalšiu príležitosť, ako zachrániť naše kultúrne dedičstvo. Verím, že pomocou tejto výzvy a prístupu aj zo strany štátneho tajomníka MIRRI SR Vladimíra Ledeckého sa nám spoločne podarí zachrániť a obnoviť mnohé hrady na Slovensku,“ dodala štátna tajomníčka ministerstva kultúry.  

„Veľmi si vážime iniciatívu MIRRI SR a MK SR, vďaka ktorej ostane zachovaná kontinuita prác pri záchrane hradných ruín, ktoré doteraz občianske združenia zachraňovali prostredníctvom projektu Obnovme si svoj dom, podprojekt 1.4 Záchrana kultúrneho dedičstva s pomocou nezamestnaných. Treba si však uvedomiť, že naša krajina v tomto roku prichádza o možnosť stabilizovať viac ako 40 objektov na približne 35 hradoch, čo by bolo umožnené pri pokračovaní spoločného projektu MK SR a MPSVaR SR. Tento pozastavený projekt nám závidia aj v ostatných krajinách Európskej únie. Ďakujeme MK SR za hľadanie náhradného dostupného riešenia pre pomoc občianskym združeniam pri financovaní záchrany kultúrneho dedičstva. Súčasne veríme, že sa v budúcnosti podarí ministerstvu kultúry nájsť ďalšiu možnosť pomoci,“ dodal predseda združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr.

Do výzvy MIRRI SR sa môžu zapojiť občianske združenia, neziskové organizácie či regionálne rozvojové agentúry, ktoré pôsobia v oblasti regionálneho rozvoja. Minimálna výška dotácie je 10 000 eur, maximálna 50 000 eur. Maximálny podiel dotácie na oprávnených výdavkoch je 90 %. Žiadosti možno predkladať na predpísaných tlačivách do 15. apríla 2021 vrátane. Viac informácií nájdu žiadatelia na webovej stránke MIRRI SR https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2019/05/Vyzva-na-rok-2021-final.pdf

Posledná aktualizácia: 18. marca 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať