V stredu 9. decembra vyhlásili v Paríži laureáta 14. ročníka ceny Európskej knihy. Stal sa ním Pavol Rankov za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Gaia vo francúzskom preklade Michela Chasteaua a autor ju prezentoval na veľtrhu Livre Paris pri príležitosti nášho čestného hosťovania.

Porota každoročne oceňuje diela, vyjadrujúce pozitívnu ideu Európy a zdieľajúce naše spoločné hodnoty. Tento rok ju najviac oslovil Rankovov román ako „vynikajúci príspevok k skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy “.

Cenu Európska kniha založil v roku 2007 bývalý šéf Európskej komisie Jacques Delors a porotu v minulosti viedli také mená ako Julian Barnes, alebo Volker Schlöndorff. O laureátovi rozhodujú publicisti z najvýznamnejších európskych médií ako Le Monde, Le Soir, Le Figaro, El Pais, Politico, Handelsblatt, La Repubblica, alebo Gazeta Wyborcza. V minulosti sa laureátmi stali napríklad Roberto Saviano, Paul Lendvai, alebo Robert Menasse.

Cenu, ktorá zahŕňa aj honorár 10 000 eur, si Pavol Rankov prevezme vo februári v Bruseli.

Viac o ocenení: http://www.livre-europeen.eu/

Posledná aktualizácia: 11. decembra 2020 / Komunikácia Protokol

Zdieľať