Európska komisia prináša novú iniciatívu, ktorá je zameraná na motiváciu mladých ľudí k čítaniu. Deň európskych autoriek a autorov sa historicky po prvýkrát koná v pondelok 27. marca 2023 a následne sa bude opakovať každoročne vždy v posledný marcový pondelok. 

Do prvého ročníka akcie sa zapojili aj slovenské inštitúcie. Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila pre žiakov a žiačky stredných škôl autorské čítanie Michala Habaja a Petra Šuleja, Činohra Slovenského národného divadla prepojila Deň európskych autoriek a autorov so Svetovým dňom divadla. Inscenáciu Ruské denníky si budú môcť mladí diváci a diváčky nielen pozrieť online, ale vďaka zaslaným úryvkom z hry si aj dielo prečítať či zahrať sami. K zorganizovaniu aktivít boli prizvané aj samotné školy. Po celej Európe sa tak 27. marca uskutočnia počas vyučovania spoločné čítania žiakov a žiačok, autorské čítania pozvaných osobností, či stretnutia s ilustrátormi a prekladateľmi.

Čítanie ako zručnosť – ako je na tom Slovensko?

Cieľom celoeurópskeho dňa autoriek a autorov je prepojiť knižný a vzdelávací sektor a pomôcť deťom v Európe objaviť jazykovú a kultúrnu rozmanitosť európskej literatúry. Rok 2023 vyhlásila Európska komisia ako Európsky rok zručností a práve literatúra je jeden z nástrojov, ktorý môže mäkké zručnosti prehlbovať a ďalej rozvíjať.

Čitateľská zručnosť detí na Slovensku sa podľa viacerých medzinárodných prieskumov líši v závislosti od ich veku. Zatiaľ čo čitateľské zručnosti 10-ročných detí sú na nadpriemernej úrovni v rámci krajín OECD, pri 15-ročných deťoch sa zručnosť dostáva na podpriemernú úroveň. V oblasti rozvíjania čitateľskej zručnosti detí, teda existuje priestor pre zlepšovanie a inšpiráciou môže byť napríklad Poľsko a jeho systém vzdelávania, keďže vo výskumoch OECD dosahuje najlepšie výsledky z krajín V4.

Vo výskume OECD zameranom na čitateľskú gramotnosť dospelých (15-65 rokov) Slovensko dosiahlo priemerné skóre z krajín OECD, avšak najlepšie skóre v rámci krajín V4 súčasne s Českou republikou.

V dobrom svetle nepoukázala na Slovensko nedávna štúdia Globsec, podľa ktorej sa spolu s Bulharskom javíme ako krajiny s najväčšou náchylnosťou veriť konšpiračným teóriám a dezinformáciám (štúdia skúma 10 krajín strednej a východnej Európy). Výsledok poukazuje na dôležitosť kritického myslenia a čerpania informácií z overených zdrojov.

Slováci a Slovenky čítajú radi. Radšej navštevujú kníhkupectvá než knižnice

V rámci Európskej únie patríme medzi krajiny s najvyšším pomerom čítajúcich v posledných 12 mesiacoch. Prieskumy Národného osvetového centra zameriavajúce sa na čitateľské návyky Slovákov a Sloveniek ukazujú, že za posledných 12 mesiacov prečítalo aspoň jednu knihu až 75% obyvateľov a 63% opýtaných si kúpilo aspoň jednu knihu za posledných 12 mesiacov. Na vyhľadávanie kníh pritom preferujeme najmä kníhkupectvá; napriek tomu, že Slovensko disponuje širokou sieťou knižníc, využíva ich len malý zlomok obyvateľstva. Na Slovensku je registrovaných v knižniciach len 8% populácie, zatiaľ čo napríklad v susednej Českej republike 12,9%. Obe krajiny sa však nachádzajú pod európskym priemerom z rokov 2013-2019, podľa ktorého je v EÚ registrovaných v priemere 17,8% obyvateľov.

Posledná aktualizácia: 27. marca 2023 / MKSR Admin

Zdieľať