12. októbra 2021 si po prvýkrát v slovenskej histórii pripomíname pamätný deň SR – Deň samizdatu. Pri tejto príležitosti zorganizoval Ústav pamäti národa v spolupráci s Občianskym združením samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave vedeckú konferenciu s názvom Deň samizdatu 2021. Pocta samizdatu. Záštitu nad konferenciou prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger.

Na konferencii Deň samizdatu 2021 vystúpia významní odborníci a prednášatelia zo Slovenska a Českej republiky, historici z Ústavu pro studium totalitních režimů ČR, Ústavu pamäti národa, Múzea obetí komunizmu v Košiciach, Trnavskej univerzity a SAV a ďalších významných inštitúcií. Podrobný program vedeckej konferencie je dostupný na webovej stránke Ústavu pamäti národa.

Popoludní od 14.30 bude možné sledovať online moderovanú diskusiu Okrúhly stôl samizdatu s aktérmi samizdatu na Slovensku a v Českej republike spolu s historikmi. Súčasťou konferencie bude aj krátka projekcia ukážky z pripravovaného dokumentárneho filmu o slovenskom samizdate s názvom Malý svet pravdy a budú prezentované publikácie Ústavu pamäti národa z edície Antológia slovenského samizdatu.

Vedeckú konferenciu Deň samizdatu 2021 so sprievodným programom je možné sledovať prostredníctvom Facebooku alebo YouTube Ústavu pamäti národa, prípadne priamo prostredníctvom streamu na nasledovnom linku so zadaním hesla – Passcode: 891255: https://us02web.zoom.us/j/89407339220?pwd=WWl3Y1hoSC9jMUNrSFpUcFNycXlJdz09

Doba, na ktorú sa viaže téma vedeckej konferencie, negatívne zasiahla aj do života knižníc a znemožnila im sprístupňovať pre používateľov publikácie od všetkých autorov vo fonde knižníc bez rozdielu. Publikácie nepohodlných autorov pre vtedajší režim sa stali pre používateľov knižníc v tom čase neprístupné a boli sústredené v oddeleniach zvláštnych fondov.

Univerzitná knižnica v Bratislave považuje za veľmi dôležité si túto dobu a zložité podmienky vydávania a sprístupňovania diel autorov neustále pripomínať. Rovnako dôležité je pripomínať súčasnej mladej generácii, aké prekážky musela prekonať sloboda slova a akú významnú rolu v tejto dobe zohrávali samizdaty.

Posledná aktualizácia: 12. októbra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať