Ministerstvo kultúry dnes oznámilo hlbšie prepojenie medzi Slovenskou národnou expozíciou v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime a Múzeom holokaustu v Seredi. Ide o logické prepojenie dvoch inštitúcií a prehĺbenie medzinárodnej spolupráce pri tejto téme.

Slovenská národná expozícia “Tragédia slovenských Židov” bola otvorená v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime v roku 2002. Národnú expozíciu spravovalo od jej vzniku v roku 2002 Múzeum SNP.

Prichádza k logickému prepojeniu

V rámci procesu presunu Múzea SNP pod Ministerstvo obrany SR zároveň Ministerstvo kultúry SR plánuje reorganizovať jeho aktivity pod novú logickú štruktúru, kde budú napĺňať svoj plný potenciál.

“Od roku 2016, kedy vzniklo Múzeum holokaustu v Seredi, je skvelo fungujúcou inštitúciou. Vzhľadom na jeho špecializáciu práve na tému holokaustu a vysokú úroveň je najpovolanejším pre správu Slovenskej národnej expozície v Auschwitz-Birkenau. Ide o krok, ktorý zabezpečí pre návštevníkov ešte kvalitnejšiu prezentáciu tejto časti našej histórie a vytvorí väčšiu medzinárodnú spoluprácu,” povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

Múzeum na medzinárodnej úrovni

Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou Múzea židovskej kultúry spadajúceho pod Slovenské národné múzeum. Ide o jediné múzeum svojho druhu na Slovensku, ktoré sa primárne venuje obdobiu holokaustu v celej šírke.

K návrhu sa vyjadril aj generálny riaditeľ Slovenského národného múzea, Branislav Panis: “Poverením, ktoré som obdržal od ministerky kultúry, začína Slovenské národné múzeum prenos správy a rozvoj Slovenskej národnej expozície Tragédia slovenských židov v poľskom Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau. Prenos správy z Múzea SNP do Slovenského národného múzea a prípravu novej expozície budú kvôli ich náročnosti a dôležitosti koordinovať spolu s generálnym riaditeľstvom SNM dve špecializované múzeá – SNM – Historické múzeum a SNM – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. Špeciálnu pozornosť musíme venovať novému realizačnému projektu, ktorý Múzeum SNP zazmluvnilo v júli tohto roka.”

Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok na tlačovej konferencii opísal ako prepojenie týchto dvoch inštitúcií pomôže zvýšiť záujem domácich i zahraničných návštevníkov a položiť základy vzdelávania s cieľom rozšíriť a skvalitniť výučbu ľudských práv na Slovensku.

“Keď som bol informovaný, že by pod nás mala prejsť Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau, ostal som poctený. Vďaka tomu dokážeme vyskladať mozaiku celého procesu takzvaného riešenia židovskej otázky, od zákonodarstva až po jeho koniec, ktorým boli plynové komory. Priamym prepojením expozícií v bývalých koncentračných táboroch Sereď a Auschwitz, dokážeme rozšíriť aj paletu vzdelávania v oblasti ľudských práv,” povedal vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.

Ministerstvo kultúry chce spraviť všetko pre to, aby ľudia nikdy nezabudli na tých, ktorí počas tohto temného obdobia našej histórie prišli o život. Nezabudneme.

 

Posledná aktualizácia: 12. októbra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať