Už od štvrtka 29. septembra do piatka 30. septembra 2022 sa na pôde Ministerstva kultúry SR uskutoční odborná konferencia Oživovanie kaštieľov.

Málokto vie, že práve kaštiele patria k najohrozenejším typom kultúrnych pamiatok. A hoci si väčšina ľudí pri slove kaštieľ predstaví len samotné sídlo, netreba zabúdať ani na parky, záhrady, hospodárstva či rybníky, ktoré ku kaštieľom zväčša patrili.

Jedným z cieľov podujatia bude otvoriť debatu, kto za ich chatrný stav reálne môže. Hoci vo verejnosti je udomácnený názor, že sú to pamiatkari, zabúda sa na majiteľov týchto objektov.

Odborníci preto budú diskutovať aj na tému, aký osud postihuje opustené kaštiele a čo zmeniť, aby sa nepremenili na ruiny, ale naopak aby pritiahli pozornosť nielen slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov a zachovali sme tak dedičstvo našich predkov aj pre ďalšie generácie.

V centre pozornosti konferencie Oživovanie kaštieľov však budú aj viaceré pozitívne príklady, ktoré ukazujú, že stále nie je neskoro aj na záchranu tých objektov, ktoré sú roky v zanedbanom stave.

Odbornej konferencie sa zúčastnia zástupcovia Ministerstva kultúry SR, pamiatkových úradov, akademickej obce, českého Národního památkového ústavu, ako aj zástupcovia vybraných kultúrnych pamiatok, ktorí sa o obnovu kaštieľov priamo starajú.

Konferencia sa uskutoční v Dvorane MK SR na Námestí SNP 33 a vstup na ňu je voľný pre širokú odbornú aj laickú verejnosť.

Celý program konferencie nájdete tu.

Posledná aktualizácia: 21. septembra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať